Nigdy nie rób tych rzeczy przed spaniem! Efekty zauważysz natychmiast

Elżbieta

Zdrowie

Nov. 8, 2019, 12:57 p.m.

Nigdy nie rób tych rzeczy przed spaniem! Efekty zauważysz natychmiast

Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jeśli źle śpimy, to najprawdopodobniej będziemy mieli zły dzień. Są rzeczy, które ułatwiają sen i takie, które utrudniają. Czy wiesz, czego nie powinieneś nigdy robić przed zaśnięciem, jeśli chcesz się wyspać?

Zdjęcie Nigdy nie rób tych rzeczy przed spaniem! Efekty zauważysz natychmiast #1

Wysiłek fizyczny

Nawet kiedy wydaje Ci się, że po ciężkim treningu zaśniesz od razu, to niestety jesteś w błędzie. Ciało i organizm są tak pobudzone, że ciężko Ci będzie zasnąć. Ćwiczenia także powodują wzrost temperatury ciała, zanim zaśniesz, musisz się trochę wychłodzić.

Tłuste jedzenie

Ostatni posiłek powinien być minimum 2 godziny przed snem. Unikaj jedzenia szczególnie tłustych potraw. Jeśli zjesz, to Twój organizm będzie zajęty trawieniem i nie wypoczniesz jak należy.

Sypialnia tylko do spania

Bardzo ważne jest, aby pomieszczenie, w którym śpisz, służyło tylko do wypoczynku. Nie powinniśmy w nim pracować. Pod żadnym pozorem też nie zabieraj laptopa do łóżka.

Kawa

To oczywiste, że kawa pobudza nasz organizm. Nigdy nie pije jej przed snem, nie zaśniesz za szybko.

Zdjęcie Nigdy nie rób tych rzeczy przed spaniem! Efekty zauważysz natychmiast #2

Alkohol

Niestety zdarza się, że wieczorami pijemy alkohol. To bardzo negatywnie wpływa na nasz sen. Nawet jeśli wydaje Ci się, że piwko czy lampka wina pozwala Ci się uspokoić i wyciszyć, to mylne myślenie. Twój sen będzie zaburzony i krótszy.

Tabletki nasenne

Tabletki nasenne powinniśmy brać tylko w ostateczności. Jeśli będziemy ich nadużywać, to problemy ze snem będą się nasilać. Organizm tak się do nich przyzwyczai, że nie zaśniesz już bez nich tak szybko.

Urządzenia elektroniczne

Przed snem nie powinniśmy patrzeć w ekran komórki ani komputera. Emitują one niebieskie światło, przez co Twój organizm się pobudza, zamiast wyciszyć. To prowadzi też do zaburzenia produkcji melatoniny, która jest nam potrzebna do prawidłowego snu.

Hormony

Choć tej sytuacji nie da się zapobiec, postanowiliśmy o tym wspomnieć. Po porodzie Twoje hormony ulegają zmianom, które mogą utrudniać sen. Nie tylko ciąża jest wyznacznikiem, menopauza, a nawet czas miesiączki mogą również do tego prowadzić.