Suplement diety, czy lek – jak odróżniać te dwie rzeczy?

Suplement diety, czy lek – jak odróżniać te dwie rzeczy?

Coraz większa ilość osób sięga po suplementy diety jako zastępczą forma leków. Jest to bardzo duży błąd, jako że między lekami a suplementami diety istnieje ogromna różnica. Warto zatem dowiedzieć się, kiedy który z produktów stosować i na czym polega różnica.

Zdjęcie Suplement diety, czy lek – jak odróżniać te dwie rzeczy? #1

Gdzie leżą różnice?

Przede wszystkim suplement diety stworzono po to, aby pomóc nam ochronić się przed grożącymi chorobami poprzez uzupełnianie potrzebnych właściwości naszemu organizmowi. Leki natomiast zwalczają te już występujące w naszym organizmie.

Suplement diety jest uzupełnieniem tego, co jemy. Nie zawsze jesteśmy w stanie spożywać wszystkich witamin i innych właściwości w odpowiednich ilościach. Do tego właśnie służą suplementy, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości brakujących elementów diety. Dodatkowo każda osoba może stworzyć suplement diety i znaleźć do tego producenta po wcześniejszym powiadomieniu GIS.

Cały proces rejestracji jest znacznie krótszy, a koszt produkcji jest o wiele tańszy. Taką też okazję wykorzystują firmy, które dodają do suplementu diety niektóre produkty lecznicze, jednakże w znacznie mniejszych ilościach. Dlatego tak łatwo możemy znaleźć zamienniki leków na receptę.

Produkcja leku jest jednak znacznie dłuższa i wymaga wielu zgód oraz przeprowadzenia badań. Proces rejestracji jest o wiele dłuższy, a dostęp leku na rynku wymaga wielu testów jakości, skuteczności oraz bezpieczeństwa. Po wydaniu leku na rynek produkty nieustannie są sprawdzane i badane. Wyprodukowanie złej serii leku powoduje wycofanie z rynku wszystkich opakowań o tym samym numerze.

Zdjęcie Suplement diety, czy lek – jak odróżniać te dwie rzeczy? #2

Jak rozróżnić?

Przede wszystkim należy czytać opakowania, które swoją drogą są bardzo do siebie podobne, jako że producenci suplementów diety bardzo często tworzą opakowania swojego produktu zachowując różnice jedynie w szczegółach od opakowań leków. Na suplemencie diety należy znaleźć napis, który mówi o tym, że produkt nie jest lekiem, a stanowi jedynie uzupełnienie codziennej diety. Lek natomiast posiada numer pozwolenia na wejście do obrotu oraz informację, że lek wydawany jest na receptę.

Jakie mogą być skutki zbyt częstego stosowania suplementów?

Bardzo duża ilość Polaków uważa, że suplementy diety działają w ten sam sposób, co lek. Chętniej po niego sięgają, jako że jest łatwo dostępny oraz tani. Warto jednak pamiętać, że suplement diety nie leczy, a przyjmowanie dużej ilość produktów powoduje wymieszanie się składników, co może wywołać problemy z wątrobą oraz nerkami. Tak samo niebezpieczne jest mieszanie leków z suplementami diety.

Na ogół suplementy diety nie są szkodliwe, ale warto sięgać po nie z głową i nie traktować ich jak leków. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Emila

true

Polecane