Jak czyścić nagrobek z GRANITU, a jak z LASTRYKO? Poznaj skuteczne metody!

Agnieszka

Lifestyle

Oct. 25, 2019, 1:16 p.m.

Jak czyścić nagrobek z GRANITU, a jak z LASTRYKO? Poznaj skuteczne metody!

Przed ostatnim weekendem października wszyscy chcemy zadbać o nagrobki naszych bliskich. Jest to czas, kiedy robimy generalne porządki na cmentarzu. Nie należy to do najłatwiejszych zadań. Warto więc poznać kilka świetnych trików, które usprawnią pracę.

Zdjęcie Jak czyścić nagrobek z granitu, a jak z lastryko? Poznaj skuteczne metody! #1

Na Polskich cmentarzach najczęściej spotykamy nagrobki z granitu oraz z lastryko. Oba rodzaje kamienia wymagają innego traktowania. Na początku jednak przejdźmy krok po kroku przez proces sprzątania nagrobku.

Krok 1.

Na początku należy usunąć w nagrobku wszystkie niepotrzebne rzeczy. Te, które idą do wyrzucenia pakujemy w worki na śmieci. Te, które wrócą na nagrobek odstawiamy na bok.

Krok 2.

Jeśli chcesz wyplewić okolicę nagrobku, zrób to jeszcze przed rozpoczęciem mycia. Inaczej ziemia i trawa znów zabrudzą nagrobek.

Krok 3.

Usuń powierzchniowe zanieczyszczenia za pomocą zmiotki. Zmieć kurz i resztki błota z nagrobku.

Jak czyścić nagrobek z granitu?

Zdjęcie Jak czyścić nagrobek z granitu, a jak z lastryko? Poznaj skuteczne metody! #2

Pierwszym krokiem jest usunięcie zaschniętego błota, kurzu, liści, itd., za pomocą zmiotki. Następnie, za pomocą miękkiej szmatki (najlepiej w mikrofibry) i wody czyścimy pomnik. Do czyszczenia pomników z granitu najlepiej używać jedynie czystej wody. W przypadku dużych zabrudzeń można jednak skorzystać z delikatnego detergentu. Doskonale sprawdzi się po prostu płyn do naczyń lub woda z dodatkiem octu.

Cały nagrobek należy dokładnie umyć miękką szmatką. Następnie konieczne jest spłukanie detergentu czystą wodą. Na kamieniu granitowym pojawiają się bowiem smugi.

Jak czyścić nagrobek z lastryko?

Zdjęcie Jak czyścić nagrobek z granitu, a jak z lastryko? Poznaj skuteczne metody! #3

Lastryko jest kamieniem, z którego zazwyczaj zrobione są starsze nagrobki. Jest on o wiele bardziej chropowaty, przez co trwalszy. Możemy więc zastosować mocniejsze środki do jego wyczyszczenia.

Lastryko, przez swoją chropowatość ma tendencję do gromadzenia dużej ilości brudu i plam. Potrzebna nam więc będzie dobra szczotka do czyszczenia, woda i płyn do naczyń. W ekstremalnych zabrudzeniach przyda się też silniejszy środek, taki jak Cif. Nagrobek należy porządnie wyszorować. Nie musisz obawiać się o porysowanie kamienia, ponieważ w porównaniu do pomników granitowych, lastryko nie łatwo jest uszkodzić.

Konserwacja lastryko

Nie zapomnij o odpowiednim zakonserwowaniu pomnika z lastryko. Musisz w tym celu zaopatrzyć się w specjalny środek, który będzie zapobiegał tworzeniu się silnych zabrudzeń na kamieniu.