Cmentarze mówią STOP! Jak niektóre osoby czyszczą groby i dlaczego zarządcy się nie zgadzają?

Agnieszka
Styl życia
30.10.2023 9:43
Cmentarze mówią STOP! Jak niektóre osoby czyszczą groby i dlaczego zarządcy się nie zgadzają?

Już niebawem obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych. Przed świętami często chcemy jednak wyczyścić i uporządkować groby naszych bliskich. Jedną z czynności jest wtedy między innymi wyrywanie chwastów wokół grobu. Niestety, bardzo często popełniamy jeden poważny błąd z tym związany.

Sprzątanie grobów - tego nie rób!

Cmentarne porządki najczęściej obejmują wyczyszczenie płyny nagrobka, a także uporządkowanie przestrzeni wokół grobu. Jeśli wokół grobu naszych bliskich jest trawa, zazwyczaj pojawiają się na niej chwasty, które trzeba usunąć.

Co ciekawe, wiele osób w celu usunięcia chwastów, sypie na nie sól. To stara metoda pozbywania się niechcianych roślin. Okazuje się jednak, że to błąd.

Sól niszczy bowiem nie tylko chwasty, ale także roślinność dookoła. Bardzo negatywnie wpływa na jakość gleby i doprowadza do jej zakwaszenia. To z kolei sprawia, że z czasem krzewy, drzewa i inne rośliny ozdobne wokół umierają.

Administratorzy cmentarzy apelują

Z racji tego, że sporo osób wciąż stosuje sypanie soli wokół grobów jako metodę zwalczania chwastów, administratorzy cmentarzy apelują, aby tego nie robić.

- Gdy zauważę sól rozsypaną wokół grobu, to zwracam uwagę osobom, które mogły to zrobić, i mówię, że tak nie wolno. Problem w tym, że nie zawsze chcą mnie słuchać - mówił już w 2012 r. Piotr Pabisz, dyrektor Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu cytowany przez "Fakt".

 

Jak pozbyć się chwastów wokół grobu?

Istnieje kilka skutecznych metod, które nie są szkodliwe dla roślinności:

Ręczne usuwanie

Regularnie usuwaj chwasty ręcznie, wyrywając je z korzeniami. To jedna z najbardziej ekologicznych metod, ale wymaga częstego podejmowania działań.

Mulczowanie

Nakładanie mulczu w postaci kory drzewnej, liści, słomy czy innych materiałów organicznych pomoże w ograniczeniu wzrostu chwastów. Mulcz działa jak bariera, która uniemożliwia chwastom dostęp do światła.

Tkanina przeciwchwastowa

Jest to specjalna tkanina, która położona na glebie i przykryta np. żwirem lub innym ozdobnym materiałem, zapobiega wzrostowi chwastów, a jednocześnie pozwala na przenikanie wody.

Chemiczne środki

Istnieje wiele dostępnych środków chemicznych do zwalczania chwastów. Jeśli zdecydujesz się na ich użycie, zawsze stosuj się do instrukcji i używaj ich z umiarem, aby nie uszkodzić innych roślin ani skażać gleby.