Nie odbieraj połączeń od tych numerów! Możesz stracić przez to pieniądze!

Katarzyna

Newsy

06.10.2020 21:04

Nie odbieraj połączeń od tych numerów! Możesz stracić przez to pieniądze!

W dzisiejszych czasach oszuści mają spore pole do popisu i skrupulatnie to wykorzystują. Pandemia koronawirusa również pomogła im w wymyślaniu przeróżnych oszustw i przekrętów. Ofiarami najczęściej są osoby starsze, którym brakuje rozmów z innymi ludźmi. Dlatego bardzo ważne jest, aby uczulać je na dziwne telefony, tak zwanych domokrążców oraz rzekomo świetne oferty zakupu w Internecie.

Zdjęcie Nie odbieraj połączeń od tych numerów! Możesz stracić przez to pieniądze! #1

Bardziej wymyślne oszustwa

Oszuści prześcigają się już w pomysłach na oszukiwanie innych ludzi i wyłudzanie od nich pieniędzy. Każdy z nas zna już metodę na wnuczka, na policjanta czy na bon turystyczny, a podobnych manipulacji jest znacznie więcej. Zazwyczaj rozmówca chce zdobyć nasze zaufanie, przez co łatwiej będzie mu wyciągnąć od nas pieniądze.

Automat zamiast człowieka

Może się jednak zdarzyć, że zadzwoni do nas automat, który będzie udawał prawdziwą osobę, np. pracownika danej instytucji i poinformuje nas, że mamy nieopłacony rachunek lub że kończy się nam umowa.

Często dzwonią również osoby, które zapraszają nas na rzekomo darmowe pokazy, gdzie można wygrać wartościowe nagrody. Przykładów można tu mnożyć, jednak cel takiej rozmowy jest jeden.

Zdjęcie Nie odbieraj połączeń od tych numerów! Możesz stracić przez to pieniądze! #2
Cel rozmowy

Oszustom podczas takiej rozmowy chodzi o to, abyśmy się zaciekawili jego ofertą i sami zaczęli „ciągnąć” temat. Gdy już zdobędą nasze zaufanie, wtedy zaczną nas prosić np. o numer dowodu osobistego lub PESEL w celu dalszej weryfikacji danych.

Może to być też np. adres, na który wyślą zaproszenie na prezentacje np. garnków czy pościeli. Podczas takich rozmów nie należy nigdy podawać takich danych jak PESEL czy numer dowodu, ponieważ dzięki temu oszuści będą w stanie wziąć w naszym imieniu nawet pożyczkę, którą jednak my będziemy musieli spłacać.


Dziwne połączenia telefoniczne

Ostatnio w Internecie można znaleźć również wiele opinii na temat numerów telefonów, z którymi połączenie automatycznie obciąża nasze konto.

Możemy też zostać przekierowani pod taki numer i nawet o tym nie wiedzieć. Najczęściej numery wyłudzające nasze pieniądze to te, które znajdują się w przemiale od 734818150 do 734818190. Na pierwszy rzut oka wyglądają one normalnie, jednak połączenia z tych numerów mają na celu wyłudzenie od nas pieniędzy.


Warto sprawdzać

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki numer do nas dzwoni lub nie mamy go zapisanego w pamięci telefonu, to lepiej takich połączeń nie odbierać. Osoba, która będzie się chciała z nami skontaktować, zadzwoni w takim wypadku jeszcze raz. Warto też sprawdzić w Internecie np. poprzez stronę www.truecaller.com co to za numer.

Wystarczy, że na te stronie zalogujemy się poprzez konto Google lub Microsoft i już będziemy mogli sprawdzić, kto chciał się z nami skontaktować.

Zdjęcie Nie odbieraj połączeń od tych numerów! Możesz stracić przez to pieniądze! #3

Link do strony: TU


Czujność na pierwszym miejscu

Gdy rozmawiamy z osobą nieznaną przez telefon, zawsze należy być czujnym, aby nie dać się na coś naciągnąć lub oszukać. Nie podawajmy też obcym osobom swoich wrażliwych danych (numer PESEL, numer dowodu osobistego czy adres), ponieważ mogą je wykorzystać w niewłaściwym celu.

Nie powinno się również w trakcie takiej rozmowy używać słowa „tak”, aby później nikt nam nie wmawiał, że się na coś zgodziliśmy. Gdy podczas rozmowy nadawca, jest bardzo natrętny, wtedy możemy po prostu odłożyć słuchawkę i zakończyć tę rozmowę.