Jak zabezpieczyć grób przed złodziejami?

Patrycja
Newsy
22.10.2021 21:39
Jak zabezpieczyć grób przed złodziejami?

Przed nami 1 listopada, czyli Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym szczególnym dniu zadumy odwiedzamy groby swoich bliskich, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Niestety każdego roku z cmentarzy znikają dekoracje, wiązanki i znicze. Dowiedz się, jak zabezpieczyć grób przed złodziejami. Co zrobić, aby uchronić się przed kradzieżą?

Zdjęcie Jak zabezpieczyć grób przed złodziejami? #1

Kradzieże na cmentarzach

We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny całymi rodzinami odwiedzamy groby swoich bliskich, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Niestety co roku przez cmentarze przechodzi fala kradzieży. Z grobów znikają znicze, chryzantemy, a także wartościowe elementy zdobnicze. Dowiedz się, jak uchronić się przed kradzieżą!

Jak zabezpieczyć grób przed złodziejami?

Kradzieże zniczy

Złodzieje najczęściej kradną z cmentarzy znicze. Zdarza się, że wieczne lampki znikają z grobów jeszcze tego samego dnia! Niestety praktycznie nie da się ich odnaleźć i odzyskać

Możesz jednak utrudnić złodziejowi zadanie. Wystarczy, że oznaczysz znicze markerem w widocznym miejscu. Warto także zastanowić się nad kupnem zalewanych zniczy, których nie da się ponownie wykorzystać.

Kradzieże wiązanek

Każdy chce, aby wiązanka na grobie bliskiej nam osoby stała jak najdłużej. Niestety kwiaty bardzo często padają łupem złodziei.

Możesz zabezpieczyć się przed kradzieżą, jeśli sprawisz, że staną się mniej atrakcyjne w ich oczach. W tym celu możesz spryskać kwiaty farbą w sprayu, lekko oblać je woskiem, albo za pomocą niezmywalnego markera na sztucznych kwiatach napisać imię zmarłego. Warto zrobić wyraźny znak, który będzie trudny do usunięcia. To powinno zniechęcić cmentarnych złodziei!

Kradzieże wartościowych dekoracji

Jeśli na nagrobku znajdują się wartościowe zdobienia i dekoracje wykonane z metali, mogą one być łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu. Takie ozdoby są bardzo cenne, dlatego warto zabezpieczyć się przed ich utratą.

Wiele osób decyduje się na zakup polisy ubezpieczeniowej na nagrobek, która obejmuje wypłatę ubezpieczenia za kradzież elementów, na stałe przymocowanych na nagrobku, w tym różnego rodzaju dodatków.

Co grozi za kradzież na cmentarzu?

Kradzieże na cmentarzach są traktowane jako znieważenie miejsca spoczynku. Wszystkie przypadki kradzieży warto zgłaszać na policji, ponieważ prawo przewiduje dla złodziei karę grzywny lub nawet więzienia do dwóch lat.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną