Nie możesz schudnąć? Czy wiesz, dlaczego Twoje ciało spala tłuszcz wolniej niż u innych?

Elżbieta

Zdrowie

Sept. 10, 2019, 3:17 p.m.

Nie możesz schudnąć? Czy wiesz, dlaczego Twoje ciało spala tłuszcz wolniej niż u innych?

Zdarza się, że wiele kobiet mimo stosowania przeróżnych cudownych diet nie może schudnąć. Dlaczego jedne z nas chudną szybciej, a inne wolniej? Czy ciężko jest Ci zrzucić zbędne kilogramy?

Zdjęcie Nie możesz schudnąć? Czy wiesz, dlaczego Twoje ciało spala tłuszcz wolniej niż u innych? #1

Komórki tłuszczowe

Nasze komórki tłuszczowe mają za zadanie przechowywanie energii. Gdy zjadamy za dużo wysokokalorycznych posiłków, to ciało, aby to zmagazynować, powiększa liczbę i wielkość komórek tłuszczowych.

W efekcie tłuszcz odkładany jest w mięśniach i narządach wewnętrznych, a my grubniemy.

Jeśli dostarczamy organizmowi, więcej kalorii niż potrzebuje, to magazynuje on tłuszcz „na potem”. Nie jest w stanie go przetworzyć, zatem odkłada go w tkankach. Z ewolucyjnego punktu widzenia, robi to po to, dyby nagle zabrakło dostępu do żywności bądź nagle była potrzeba przetrwania we wrogim środowisku. Wtedy dzięki nakładom tłuszczu, mamy więcej energii do spalenia.

W dzisiejszych czasach nie uciekamy już przed drapieżnikami i mamy stały dostęp do żywności. Statystyki mówią, że co trzecia osoba choruje na otyłość.

Aditosopatia

Problemem z otyłością występuje dlatego, że organizm jest w stanie szybko magazynować energię, ale w razie konieczności uwalnianie jej jest o wiele wolniejsze.

Aditosopatia to patologiczny stan tkanki tłuszczowej. Następuje on wtedy, gdy przez bardzo długi czas dostarczamy organizmowi nadmiar kalorii. Tkanka tłuszczowa zaczyna zachowywać się nieprawidłowo i powstaje szybciej, niż u osób, u których ten stan nie występuje.

Taki stan prowadzi do wystąpień stanów zapalnych, spowolnienia metabolizmu oraz sprzyja rozwojowi różnych innych chorób.

Zdjęcie Nie możesz schudnąć? Czy wiesz, dlaczego Twoje ciało spala tłuszcz wolniej niż u innych? #2

Spalanie kalorii

Kiedy mamy ujemny bilans energetyczny, to ciało zużywa zgromadzoną w tkankach tłuszczowych energię. Taki proces możemy rozpocząć wzmożonym wysiłkiem fizycznym, bądź ograniczeniem wchłaniania kalorii. Sytuacja doprowadzi do tego, że tkanki tłuszczowe stają się puste, co czyni je bezużytecznymi, więc gdy obumierają, nasze ciało je zwyczajnie wchłania. Na ujemnym bilansie nie są one zastępowane niczym innym, zatem chudniemy.

Jeśli chciałabyś schudnąć, to warto najpierw obliczyć, ile kalorii potrzebuje Twój organizm do funkcjonowania, a ile przyjmujesz wraz z posiłkiem. Jeśli doprowadzi do sytuacji, gdy będziesz przyjmować mniej, niż potrzebujesz, proces odchudzania zacznie się samoczynnie. Jednak w przypadku aditosopatii ważna jest również cierpliwość.