Koniec z wycieczkami do McDonald’s? Minister chce zakazu, a restauracja odpowiada!

Agnieszka

Lifestyle

Aug. 17, 2019, 9:18 a.m.

Koniec z wycieczkami do McDonald’s? Minister chce zakazu, a restauracja odpowiada!

Wycieczki szkolne do restauracji typu fast-food były swego czasu największą atrakcją szkolną w Polsce. Same restauracje reklamują się twarzami roześmianych, zadowolonych dzieci. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej jednak mówi “dość”!.

Zdjęcie Koniec z wycieczkami do McDonald’s? Minister chce zakazu, a restauracja odpowiada! #1

Wycieczka do McDonald’s

Ministerstwo uważa, że wpajanie młodym dzieciom niezdrowych nawyków powinno być nielegalne. Jedzenie śmieciowego jedzenia jest dla dzieciaków swego rodzaju nagrodą, dlatego może skutkować w dorosłym życiu złymi nawykami żywieniowymi.

„Produkty typu fast food a także wyjścia do barów szybkiej obsługi nie mogą stanowić formy nagrody dla dziecka i towarzyszyć celebracji wspólnych uroczystości” - uzasadnia resort zdrowia.

McDonald’s odpowiada

Zdaniem McDonald’s decyzja o wyborze restauracji na wycieczce szkolnej powinna zależeć wyłącznie od ustaleń rodziców. Jeżeli wyrażają oni chęć na wysłanie swoich dzieci do restauracji typu fast-food, powinni mieć do tego prawo. Co więcej, firma zaznacza również, że ich restauracje wybierane są częściej ze względu na dogodne położenie oraz parking, na którym można zaparkować szkolny autobus.

Podkreślają też, że zdają sobie sprawę z tego, iż ich klientami często są małe dzieci. Z tego względu mają w swoim menu świeże soki, wodę i owoce. Uważają również, że rodzice wybierają właśnie ich miejsca na posiłek ze względu na zaufanie do ich marki, szybkość obsługi oraz gwarancję czystości.

Zdjęcie Koniec z wycieczkami do McDonald’s? Minister chce zakazu, a restauracja odpowiada! #2

Wielu specjalistów docenia wysiłki restauracji. Wielu uważa też, że zakazywanie korzystania z danych lokali jest dość kontrowersyjne. Należy bowiem edukować szkoły i zmieniać podejście osób dorosłych do żywienia własnych dzieci, a nie terroryzować społeczeństwo kolejnymi zakazami nie wyjaśniając do końca ich przyczyny.

Stwarzanie sytuacji, w której śmieciowe jedzenie stanowi dla dziecka formę nagrody nie powinno mieć miejsca. Jednak stosowania tak radykalnych metod, jak zakazy, czy nakazy z góry również wydaje się mocno kontrowersyjne. Rodzice i nauczyciele powinni zwiększać swoją świadomość na temat tego, jak niezdrowe jedzenie wpływa na rozwój młodego człowieka. Na podstawie tej wiedzy z pewnością samodzielnie będą podejmować racjonalne wybory, nie potrzebując do tego przepisów prawnych.