Dlaczego nie możemy zasnąć pierwszej nocy w nowym miejscu? Znamy odpowiedź!


                    Dlaczego nie możemy zasnąć pierwszej nocy w nowym miejscu? Znamy odpowiedź!
30Lip

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że śpiąc w hotelu lub u znajomych, pierwszej nocy miałaś spore problemy z zaśnięciem? A może zasnęłaś, ale w nocy często się wybudzałaś, a rano byłaś prawie nieprzytomna? To normalne. Dlaczego tak się dzieje?

Zdjęcie Dlaczego nie możemy zasnąć pierwszej nocy w nowym miejscu? Znamy odpowiedź! #1

Naukowcy odkryli powód problemów ze snem w nowym miejscu

Naukowcy już od dawna zdawali sobie sprawę z faktu, że tak zwany “efekt pierwszej nocy” występuje powszechnie i nie jest niczym dziwnym. Nie do końca jednak rozumieli przyczynę takich dolegliwości. Do niedawna. Postanowiono bowiem przyjrzeć się temu zjawisku bliżej.

Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology. Masako Tamaki i jego zespół za pomocą technik neuroobrazowania dokładnie przeanalizowali zachowanie mózgu podczas spania w nowym miejscu. Wyniki są zaskakujące.

Asymetryczna aktywność mózgu

Podczas snu zdecydowana większość mózgu wykazywała asymetryczną aktywność. Okazało się, że w większości badanych przypadków to lewa półkula pozostawała w stanie aktywności, podczas gdy prawa półkula spała.

To powodowało, że śpiące osoby momentalnie wybudzały się po zarejestrowaniu jakichś dźwięków. Śpiąc w nieznanym miejscu nasz mózg przestawia się na tak zwany “tryb przetrwania”. Dzięki temu, że mózg jest wtedy bardziej aktywny podczas snu, ma szansę wyłapać potencjalne zagrożenie w nowym, nieznanym nam miejscu.

Zdjęcie Dlaczego nie możemy zasnąć pierwszej nocy w nowym miejscu? Znamy odpowiedź! #2

To nie tylko ludzka przypadłość

Badania wykazują też, że nie tylko ludzie doznają czasem “efektu pierwszej nocy”. Mają z nim do czynienia również niektóre ssaki morskie oraz liczne gatunki ptaków. To umożliwia im uniknięcie zaskoczenia ze strony drapieżników podczas snu.

Nadzieja dla wielu osób

Badania Masako Tamaki będą kontynuowane. Dzięki nim możliwe będzie dokładniejsze poznanie mechanizmu snu i opracowanie metod, które ułatwią życie osobom z zaburzeniami snu oraz osobom, które często podróżują i mają trudności z wysypianiem się.

Jak uniknąć “efektu pierwszej nocy”?

Jeśli często masz z tym problem (wiele osób w ogóle tego nie doświadcza), weź ze sobą swoją poduszkę, na której codziennie śpisz. To powinno nieco pomóc. Mózg dzięki temu szybciej się zrelaksuje i jest szansa, że się wyśpisz.

Zadbaj również o temperaturę i jakość powietrza w sypialni. Nie pozwól, aby było Ci zbyt gorąco, a przed snem dokładnie przewietrz pomieszczenie, w którym śpisz. Unikaj też korzystania z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem. Światło emitowane przez ekrany hamuje wydzielanie hormonu snu.następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja