Zły nastrój? Badania dowodzą, że może świadczyć o problemach zdrowotnych!

Zły nastrój? Badania dowodzą, że może świadczyć o problemach zdrowotnych!

W zły nastrój bardzo łatwo wpaść, choć nikt nie robi tego celowo. Nie lubimy być smutni, a już na pewno nie bez zrozumiałych powodów. Jednak czasem zdarza się tak, że już budzimy się ze złym nastrojem. Z czego to może wynikać, skoro dzień jeszcze nie zdążył nas niczym zasmucić?

Zdjęcie Zły nastrój? Badania dowodzą, że może świadczyć o problemach zdrowotnych! #1

Skąd ten zły nastrój?

Najnowsze badania pokazują, że zły nastrój może mieć związek z podwyższonym stanem zapalnym w naszym organizmie. Oznacza to, że smutek jest naturalną odpowiedzią immunologiczną organizmu na uraz bądź infekcję.

Podobne badania były już przeprowadzane, jednak przebiegały inaczej. W przeszłości uczestnicy opisywali swój nastrój sprzed kilku dni na kwestionariuszu ankietowym.

Badania

Zespół naukowców z Pennsylvania State University przeprowadził najnowsze badania, w których zastosowano inną metodę. Postanowiono sprawdzać nastrój badanych na bieżąco. Taki sposób pomógł w bardziej szczegółowej ocenie.

Według specjalistów poprzednie metody, polegające na „przywoływaniu” wspomnienia nastroju, były niemiarodajne. Osoby biorące udział w badaniu, w dużym stopniu były podatne na uprzedzenia w pamięci. Obecnie zastosowana metoda jest o wiele bardziej efektywna.

Jennifer Graham-Engeland komentuje badanie słowami:

„Wiele niuansów związanych z nastrojem i stanem zapalnym pozostaje wciąż nieodkryte. Nikt nie zbadał stopnia, w jakim metody oceny i czas modyfikują związek między afektem a markerem stanu zapalnego.”

Zdjęcie Zły nastrój? Badania dowodzą, że może świadczyć o problemach zdrowotnych! #2

Eksperyment

W eksperymencie pod nazwą „Wpływ stresu na starzenie się, fizjologię i emocje”, brało udział 220 badanych. Każdy z nich opisywał swój nastrój pięć razy dziennie. W trakcie badania pobrano próbki krwi, z których odczytywano poziom cytokin zapalnych w organizmie.

Wnioski

Analiza całokształtu badania nie wykazała związku między afektami i markerami stanu zapalnego. Jednak gdy przyjrzano się ostatniemu tygodniowi eksperymentu, okazało się, że istnieje bardzo duże powiązanie między złym nastrojem a stanem zapalnym. Szczegóły tego związku wciąż pozostają nieodkryte.

Zły nastrój może świadczyć o stanie zapalnym, ale nie musi.

Natomiast stan zapalny z całą pewnością skutkuje złym nastrojem.

Naukowcy nadal zamierzają badać to zjawisko i odkryć więcej powiązań.

Elżbieta

true

Polecane