Co to jest meteopatia?
Metopatią określa się dyskomfort organizmu podczas nagłej zmiany pogody. Niejednokrotnie słyszymy lub czujemy na własnej skórze, że pogoda ma wpływ na to jak się czujemy zarówno psychicznie jak i fizycznie. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. Ludzie przypisują zmianie pogody różne objawy. Najczęściej jest to ogólne rozdrażnienie, zmiana nastroju, lekkie otępienie i senność, bóle głowy, zaburzenia koncentracji oraz nasilenie się objawów związanych z chorobami układu krążenia (zmiana ciśnienia tętniczego czy zawroty głowy).
Jakie objawy towarzyszą meteopatom?
Objawy związane ze zmianą pogody nasilają się wraz z wiekiem. Najbardziej wrażliwe są kobiety, co jest po części związane z gospodarką hormonalną, na którą duży wpływ ma otaczające nas środowisko. Na zmiany pogodowe są wrażliwe osoby chorujące na choroby układu krążenia, reumatyzm, astmę oraz nerwicę i stany depresyjne.
Jakie są jej przyczyny?
Przyczyny meteopatii nie są do końca znane. Określana jest jako choroba cywilizacyjna.
Przyjęło się, że jest ona wynikiem zmian w środowisku zwizązanych z rozwojem technologicznym. Zaobserwowano, że częściej chorują ludzie zamieszkujący duże miasta.
Jak załagodzić objawy meteopatii?
Niestety, nie ma leku zapobiegającego przyczynom meteopatii. Możemy leczyć je jedynie objawowo- w przypadku bólu głowy czy stawów w razie konieczności zażyć tabletkę, a na zły humor- zjeść czekoladę :)