Chcesz przedłużyć życie mamy lub babci? Nauka znalazła na to sposób!

Agnieszka
Zdrowie
26.06.2019 17:13
Chcesz przedłużyć życie mamy lub babci? Nauka znalazła na to sposób!

Mamy i babcie to bardzo bliskie nam osoby. Ciężko pogodzić się z przemijaniem i ich odejściem. Nauka jednak znalazła sposób na to, aby przedłużyć ich życie o około 2 lata! Sposób jest prostszy niż myślisz.

Zdjęcie Chcesz przedłużyć życie mamy lub babci? Nauka znalazła na to sposób! #1

Samotność zabija

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu poddali badaniom 1600 osób o średnim wieku 71 lat. Okazało się, że osoby samotne starzeją się szybciej i umierają wcześniej, niż osoby, które mają regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Ponad 23% samotnych uczestników badania zmarło w ciągu 6 lat. Śmiertelność osób mających kontakt z innymi wyniosła jedynie 14%.

Zaproś mamę i babcię na obiad

Dla starszych osób kontakt z innymi ludźmi oraz międzyludzkie relacje są bardzo ważne. Mają wtedy poczucie sensu życia. To zdecydowanie obniża poziom stresu, a więc też ryzyko chorób związanych z permanentnym stresem. Relacje z dziećmi i wnukami dają również niesamowitą motywację do życia.

Zdjęcie Chcesz przedłużyć życie mamy lub babci? Nauka znalazła na to sposób! #2

Relacja z rówieśnikami

Poza dziećmi i wnukami, ważne dla starszych osób są również relacje z rówieśnikami. Osoby w podobnym wieku doskonale rozumieją swoje wzajemne problemy. Dzięki temu dają sobie nawzajem duże wsparcie i pomagają rozwiązywać zrozumiałe tylko dla nich problemy.

Z tego też względu, osoby starsze przebywające wśród swoich rówieśników w domach spokojnej starości mają się całkiem nieźle. Zdecydowanie jest to dla nich lepsze rozwiązanie, niż spędzanie całych dni w domu, w samotności, czekając na kontakt od najbliższych.

Czerpiemy z tej relacji

Warto regularnie spotykać się ze starszymi członkami rodziny. Mają oni o wiele większe życiowe doświadczenie i chętnie się nim dzielą. Warto więc prosić o rady i opinie. Dzięki temu skorzystamy my, ale i damy poczucie ważności starszej osobie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną