Ugryzienie, ukąszenie i użądlenie – jak to rozróżnić i zwalczyć?

Emila

Zdrowie

21.06.2019 19:06

Ugryzienie, ukąszenie i użądlenie – jak to rozróżnić i zwalczyć?

W czasie lata bardzo często mamy do czynienia z owadami i innymi zwierzętami, które nieustannie uprzykrzają nam życie o każdej porze dnia. Nie zawsze uda nam się uchronić przed ugryzieniami, ukąszeniami lub użądleniami. Łagodzenie objawów również różni się w przypadku tych konkretnych rodzajów ataku. Jak to rozróżnić i w jaki sposób zwalczać objawy?

Zdjęcie Ugryzienie, ukąszenie i użądlenie – jak to rozróżnić i zwalczyć? #1

Ugryzienie, użądlenie i ukąszenie.

Najczęściej jesteśmy narażeni na ugryzienia meszek, komarów oraz bąków bydlęcych, dla których stanowimy zamiennik naturalnego żywiciela – czyli zwierząt gospodarczych. Owady te lgną do naszej krwi jedynie w chwili, kiedy odczuwają głód, a nie mają dostępu do innych zwierząt. Użądlenie występuje w momencie samoobrony owadów, czyli wtedy, kiedy czują się przez nas zagrożone. Oba z tych przypadków nie muszą być dokonane jedynie przez owady latające.

Ugryzienie nie wywołuje drastycznych objawów – jedynie zaczerwieniony i swędzący bąbel. Użądlenie natomiast może okazać się poważniejsze w skutkach, szczególnie dla alergików.

Ukąszenie ma miejsce w przypadku styczności z pająkiem lub wężem.

Kiedy może być to niebezpieczne?

Dla alergików każde ugryzienie lub użądlenie może być niebezpieczne. Osoby, które nie są w żaden sposób uczulone, muszą szczególnie uważać na ugryzienia w okolicach twarzy, szyi oraz jamy ustnej. Ugryzienia komarów i meszek przeważnie nie jest takie poważne i zazwyczaj męczymy się jedynie z małym, zaczerwienionym bąblem, który wywołuje swędzenie. Ukąszenie od tych owadów może być jednak większe i bardziej dawać się we znaki. Szczególnie trzeba uważać na ukąszenia pochodzące od os, pszczół, trzmieli oraz szerszeni.

Łagodzenie ugryzienia komara

Drapanie miejsca, w którym doszło do ugryzienia, może wywołać infekcje bakteryjne, a więc przede wszystkim warto powstrzymać się od drapania. Ugryzione miejsce najlepiej schłodzić poprzez kostkę lodu lub okład. Ewentualnie można użyć soku z cytryny, sodę oczyszczoną lub zgniecione liście szałwii lekarskiej.

Zdjęcie Ugryzienie, ukąszenie i użądlenie – jak to rozróżnić i zwalczyć? #2

Łagodzenie ugryzienia meszki

Objawy po ugryzieniu meszki są bardzo podobne do komara, jednak bąbel jest niewiele większy oraz pojawia się pieczenie i ból. Można zastosować sposoby podane przy komarze lub wykorzystać ocet jabłkowy, plasterek cebuli, schłodzony liść kapusty białej, natkę pietruszki lub jej korzeń.

Łagodzenie ugryzienia bąka bydlęcego

Ugryzienie jest znacznie większe od wymienionych powyżej. Można jednak zastosować wyżej wspomniane sposoby lub wykorzystać okłady z alkoholu.

Użądlenie

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w ciele nie pozostało żądło po użądleniu przez pszczołę. Miejsce, w którym doszło do użądlenia, należy szybko zdezynfekować i nałożyć plaster cebuli, który doskonale daje sobie radę z użądleniami. W tym samym czasie należy zwrócić uwagę, czy nie zaczynają pojawiać się niepokojące reakcje naszego ciała. Wtedy niezwłocznie należy udać się na konsultację z lekarzem, aby zapewnić odpowiednie leczenie.