6 skutecznych sposobów na ukąszenia owadów. Te metody przyniosą Ci ulgę.

Patrycja

Zdrowie

20.07.2021 11:03

6 skutecznych sposobów na ukąszenia owadów. Te metody przyniosą Ci ulgę.

Ciężko chronić się przed ukąszeniami owadów, zwłaszcza latem, gdy jest ich pełno. Wywołują one wiele nieprzyjemnych dolegliwości: obrzęk, ból, swędzenie i pieczenie, które mogą utrzymywać się na skórze przez długo czas. Dowiedz się, jak najlepiej poradzić sobie z ukąszeniami owadów.

Jak chronić się przed ukąszeniami owadów?

Latem bardzo ciężko jest chronić się przed ukąszeniami owadów, ponieważ jest ich mnóstwo i mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez owady, jeśli będziesz stosować się do kilku zasad:

 • Nie przebywaj w pobliżu miejsc, gdzie jest ich dużo, np. w okolicy ich gniazd.
 • Zawsze stosuj preparaty odstraszające owady. Możesz bronić się przed nimi za pomocą moskitier, specjalnych świec, czy pułapek na ultradźwięki.
 • Skuteczne są też rośliny, które swym zapachem odstraszają owady, np. komary, takie jak pelargonie, mięta, bazylia i komarzyca.
 • Możesz stosować naturalne olejki eteryczne, np. cynamonowy , waniliowy lub z drzewa sandałowego, które odstraszą niektóre insekty
 • Noś przewiewne ubrania w jednolitych kolorach, unikaj wzorzystych, barwnych tkanin z motywami kwiatowymi, które mogą przyciągać owady.
 • Zrezygnuj ze słodkich kwiatowych perfum, które też mogą je kusić.
 • Lepiej zrezygnować z picia słodkich napojów i soków, które są bardzo kuszące dla owadów. Zawsze sprawdzaj czy w pozostawionym kubku nie ma nieproszonego gościa, a dzieciom podawaj picie w zamkniętych pojemniczkach i bidonach.
Zdjęcie 6 skutecznych sposobów na ukąszenia owadów #1

Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów?

Poznaj skuteczne sposoby na ukąszenia owadów.

 1. Jeśli ukąsił Cię owad, przede wszystkim zdezynfekuj miejsce ukąszenia: przemyj je wodą z mydłem. Dzięki temu pozbędziesz się toksyny lub jadu wstrzykniętego przez owada. Jeśli użądliła Cię pszczoła, usuń żądło z ranki.
 2. Na ukąszenia owadów bardzo skutecznie działają domowe sposoby. Jeśli Twoja skóra jest zaczerwieniona i spuchnięta, przyłóż do niej plaster świeżej cebuli, rozgnieciony czosnek lub liście
 3. Świetnie sprawdzi się okład z octu, sody lub soku z cytryny, ponieważ kwaśne substancje mają właściwości neutralizujące działanie jadu.
 4. Możesz zastosować zimny kompres, który przyniesie ulgę. Warto tez przygotować napary z szałwii, tymianku lub werbeny i zmoczoną w nich gazę przyłożyć do miejsca ukąszenia. Dobrze sprawdzi się miąższ z aloesu lub skórki z bananów.
 5. Miejsce ukąszenia posmaruj maścią ze sterydem w niewielkim stężeniu, możesz zastosować żel z lekiem antyhistaminowym, a także maść o działaniu chłodzącym. Warto też zażyć wapno.
 6. Jeśli jesteś uczulony na jad tych owadów i wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek objawy alergiczne, jak najszybciej wezwij karetkę! Zrób to, szczególnie gdy owady użądliły Cię w okolicy gardła lub zostałeś wielokrotnie pokąsany.