Kaszak - jak go usunąć domowym sposobem?

Katarzyna

Zdrowie

July 12, 2020, 6:45 p.m.

Kaszak - jak go usunąć domowym sposobem?

Gdy uszkodzimy lub zablokujemy gruczoł łojowy, lub mieszki włosowe, wtedy w tym miejscy może pojawić się kaszak. Jest to podskórna torbiel, która najczęściej występuje na twarzy, szyi, skórze głowy lub na plecach. Nie stanowi on dla nas zagrożenia, jednak często wygląda mało estetycznie. Jeśli natomiast dojdzie do jego zakażenia, wtedy potrzebna jest wizyta u dermatologa. Są jednak sposoby, które zapobiegają powstawaniu kaszaków, a te powstałe skutecznie leczy. Poznaj je, czytając poniższy artykuł!

Zdjęcie Kaszak - jak go usunąć domowym sposobem? #1

Kaszaki - geneza

Kaszaki są też nazywane cystami lub torbielami zastoinowymi. Powstają na skutek uszkodzenia mieszków włosowych lub gruczołów łojowych, które się wtedy blokują. Na skórze powstaje wtedy guzek, który zazwyczaj ma kolor skóry lub jest żółtawy.

Często na jego czubku można zobaczyć czarny punkt, który jest pozostałością po mieszku włosowym. Kaszaki mogą być twarde lub miękkie, a czasami da się je nawet lekko przesuwać pod skórą. Pojawić mogą się w miejscach, gdzie na naszym ciele rosną włosy. Zdarza się, że kaszak zostanie wchłonięty przez skórę lub sam pęknie.

Nie należy go jednak wyciskać samemu na siłę, ponieważ może wtedy dojść do zaognienia się problemu. Lepiej jest zastosować domowe sposoby na bezbolesne ich usunięcie. Gdy jednak kaszak powoduje, że nie czujemy się z nim dobrze i jednak chcielibyśmy go usunąć, wtedy należy udać się z tym problemem do lekarza.


Pasta z miodu i banana

Domowym sposobem na kaszaki jest pasta z miodu i banana. Wystarczy, że wymieszamy te składniki razem, aż do momentu, gdy stworzą jednolitą masę. Następnie nakładamy ją na kaszaka i przykrywamy wszystko wacikiem, który można zostawić nawet na całą noc. Taką pastę możemy stosować, aż do zniknięcia cysty.

Zdjęcie Kaszak - jak go usunąć domowym sposobem? #2
Okłady

Ocet jabłkowy jest znany ze swoich magicznych właściwości, który potrafi na włosach zdziałać cuda. Warto więc robić z niego okłady również na kaszaki, ponieważ działa on antybakteryjnie. W powstałego kaszaka należy wetrzeć odrobinę octu i zabezpieczyć go gazą.

Spowoduje to, że skóra w tym miejscu będzie chroniona przed bakteriami i infekcjami z zewnątrz. Czynność tą należy powtarzać tydzień, a po tym czasie kaszak powinien się zmniejszyć. Na taką zmianę skórną można również zastosować olejek rycynowy, z którym należy postępować tak jak z octem jabłkowym. Zabieg ten możemy powtarzać, dopóki nie zauważymy, że kaszak znikł.

Mleko również pomoże nam przy leczeniu tego problemu, ponieważ działa ono łagodząco. W tym wypadku torebkę herbaty należy zanurzyć w mleku na około 15 minut, po czym ją odcisnąć i przyłożyć na cystę. Mleko zadziała kojąco i antybakteryjnie, co pomoże zniwelować odstający kaszak.


Mikstura z mniszka lekarskiego

Na kaszami można również zadziałać zapobiegawczo, aby nie pojawiały się one na naszej skórze. W takim wypadku powinno się zapobiegać nadmiernej produkcji sebum przez organizm. W tym celu można zastosować miksturę z mieszka lekarskiego.

Aby ją zrobić należy wymieszać jedną łyżeczkę tej sproszkowanej rośliny z taką samą ilością kwiatków fiołka i zalać je gorącą wodą. Po trzech kwadransach taki napar należy odcedzić i dopiero wypić. Napar ten należy pić przynajmniej przez 10 dni.