Kupują w Zalando ogromną ilość rzeczy! Potem wszystko zwracają. Udogodnienie, czy uzależnienie?

Kupują w Zalando ogromną ilość rzeczy! Potem wszystko zwracają. Udogodnienie, czy uzależnienie?

Zakupy przez Internet cieszą się teraz ogromną popularnością. Odkąd polskie prawo ogranicza handel w niedzielę, sklepy stacjonarne otwierają i promują swoje sklepy online z jeszcze większym rozmachem.

Zdjęcie Kupują w Zalando ogromną ilość rzeczy! Potem wszystko zwracają. Udogodnienie, czy uzależnienie? #1

Zakupy online

Sklepy takie jak Zara, H&M, Reserved czy Zalando, skupiają coraz większą rzeszę klientów wokół zakupów przez Internet. Zakupy online są wygodniejsze, szybsze i czasami także tańsze. Zamiast tracić czas w kolejce do kasy i w przymierzalni, zamawiamy kilka rozmiarów i przymierzamy spokojnie, w domowym zaciszu. Sklepy same nas do tego namawiają, kusząc specjalnymi udogodnieniami. Zalando wyposaża swoje kartony w dodatkową taśmę, tylko po to, by zapakować niechciany przedmiot w to samo opakowanie.

Zdjęcie Kupują w Zalando ogromną ilość rzeczy! Potem wszystko zwracają. Udogodnienie, czy uzależnienie? #2

Zwroty

Odkąd sklepy wychodzą nam naprzeciw, jeśli chodzi o zwracanie towaru, stało się to nagminne. Zamawiamy dużo i dużo odsyłamy, tylko dlatego, że mamy taką możliwość. Stałe klientki sklepów online potrafią odesłać kilkanaście paczek tygodniowo. Rekordzistki potrafią zamówić jednorazowo, nawet 40 rzeczy i zwrócić większą ich część. System bezpłatnych i bezproblemowych zwrotów doprowadził nas do zakupowej paranoi.

Zdjęcie Kupują w Zalando ogromną ilość rzeczy! Potem wszystko zwracają. Udogodnienie, czy uzależnienie? #3

Uzależnienie

Nie istnieje schemat, który określałby ile musimy kupować, aby uzależnić się, ale masowe zakupy online mogą być niebezpieczne. W sieci pojawiają się już nawet testy, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nasze zamiłowanie jest już problemem. Zdarza się, że tracimy kontrolę na swoimi wydatkami, a fakt, że pieniądze, które wydajemy online nie są namacalne, jest dodatkowym zgubnym elementem.

Zdjęcie Kupują w Zalando ogromną ilość rzeczy! Potem wszystko zwracają. Udogodnienie, czy uzależnienie? #4

Ważne

Oddawanie zamówionego towaru jest bardzo proste, jednak wydawanie pieniędzy online również. Pamiętajmy, że sklepy online czy stacjonarne zawsze będą kusiły nas promocjami, ale tylko od nas zależy czy ulegniemy. Na terapiach zakupoholików możemy usłyszeć, że warto używać gotówki zamiast korzystać kart, aby mieć większą kontrolę nad swoimi finansami. Może warto się tego trzymać, niezależnie od tego czy mamy problem z zakupami czy nie.

Patrycja

Polecane