Witamina B12 – właściwości zdrowotne oraz skutki niedoboru i nadmiaru!

Witamina B12 – właściwości zdrowotne oraz skutki niedoboru i nadmiaru!

Witamina B12 posiada w sobie wiele właściwości zdrowotnych, o których każdy z nas powinien się dowiedzieć. Inaczej zwana jest czerwoną witaminą lub kobalaminą. Przede wszystkim bierze udział między innymi w wytwarzaniu czerwonych krwinek, kontroluje działanie układu nerwowego, a dodatkowo przeciwdziała niedokrwistości. Witamina B12 posiada w sobie o wiele więcej właściwości zdrowotnych, ale niesie za sobą również skutki w przypadku niedoboru.

Jakie posiada właściwości zdrowotne?

Usuwa zmęczenie

Witamina aktywnie wytwarza energię dzięki przetwarzaniu tłuszczy, białek oraz węglowodanów. Dzięki temu uczucie zmęczenia i brak koncentracji znika. Mamy więcej siły do działania oraz zapobiega wystąpieniu osłabnięć. Dodatkowo nasza pamięć staje się o wiele lepsza i łatwiej nam przyswajać wiedzę i informacje.

Wytwarza serotoninę

Kobalamina bierze udział w wytwarzaniu serotoniny, która odpowiada w naszym mózgu między innymi za regulowanie snu, ciśnienia krwi oraz apetytu. To również wpływa na mniejsze ryzyko zachorowania na depresję.

Kontroluje pojawiania się homocysteiny

Homocysteina powstaje w ludzkim ciele na skutek spożywanego białka. Ten związek chemiczny może być dla nas szkodliwy, a więc witamina B12 nie dopuszcza do ich gromadzenia się w naszym organizmie.

Inne wartości zdrowotne:

  • wspomaga pracę układu odpornościowego
  • wspomaga odpowiednią pracę funkcji psychologicznych
  • wytwarza czerwone krwinki – szczególnie w szpiku kostnym
  • wpływa na dobry humor
  • wspomaga apetyt

Zdjęcie Witamina B12 – właściwości zdrowotne oraz skutki niedoboru i nadmiaru! #1

Jakie mogą być skutki niedoboru?

Drętwienie oraz mrowienie

Witamina B12 bierze czynny udział w ochronie nerwów. Jej brak powoduje złe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie, występują nieprzyjemne drętwienia kończyn lub mrowienia w palcach rąk i stóp.

Zły nastrój

Odpowiednia ilość witaminy łączy się z poziomem serotoniny. Jeśli jednak pojawia się niedobór, to serotonina zanika, a to następnie powoduje zły nastrój oraz może doprowadzić do pojawienia się depresji. Dodatkowo pojawiają się problemy związane z koncentracją, zmęczeniem oraz pamięcią.

Pogarsza się wzrok

Przez niedobór możemy przestać wyraźnie widzieć obraz, pojawiają się ciemne plamki oraz zaczynamy być wrażliwi na światło. Mogą również pojawić się osłabnięcia.

Brak kolorów skóry

Nasza twarz staje się blada i zaczyna brakować jakichkolwiek kolorów. Jest to efekt braku odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, za które odpowiada właśnie witamina B12. Jej niedobór może spowodować również anemię.

Problemy z apetytem

Niedobór witaminy nie powoduje samej niechęci do jedzenia. Nasze kubki smakowe zaczynają ulegać zmianie, przez co przestajemy prawidłowo odczuwać smaki. Wszystko wydaje się dla nas takie same w smaku, a więc zaczyna pojawiać się brak apetytu.

Zdjęcie Witamina B12 – właściwości zdrowotne oraz skutki niedoboru i nadmiaru! #2

Skutki nadmiaru witaminy B12

Witamina jest łatwo rozpuszczalna w wodzie. Ciężko jest ją zatem odłożyć w organizmie. Pozbywamy się jej wraz z potem oraz moczem. Oznacza to, że nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, jako że jest systematycznie wydalana z naszego organizmu.

Należy jednak pamiętać, że zbyt częste jej spożywanie o wysokich dawkach może spowodować reakcję alergiczną u niektórych osób.

Gdzie znajdziemy duże ilości witaminy B12?

Produkty pochodzenia zwierzęcego są największym źródłem tej czerwonej witaminy. Znajdziemy ją w produktach takich jak mleko, jajka, mięso, ser itp. Jeśli jednak zależy nam, aby przyjmować jak największą ilość witaminy, to należy sięgnąć po ryby, a najlepiej szczupaka, lub nerki i wątrobę – drobiową, cielęcą, wieprzową i wołową. W ten sposób do organizmu wprowadzimy ponad 20μg witaminy B12.

Witamina znajduje się zatem w produktach, które większość z nas spożywa, a więc nie ma problemu, aby utrzymać jej odpowiedni poziom, a dzięki temu unikniemy wiele niepożądanych efektów.

Emila

Polecane