Witamina D ma znaczny wpływ na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny. Poprawia krążenie, wzmacnia kości i zęby, zmniejsza ryzyko raka, a nasza sylwetka staje się szczuplejsza. Mimo takich wspaniałych właściwości, jej nadmiar lub niedobór może nam zaszkodzić. Jakie zatem pojawiają się objawy lub skutki w takich sytuacjach?
Skutki i objawy nadmiaru
Przede wszystkim nadmiar witaminy D negatywnie wpływa na pracę serca. W sercu, tętnicach i nerkach gromadzą się wapnia, które zaburzają nie tylko pracę serca, ale również ośrodkowego układu nerwowego. Może też prowadzić do kamicy nerek i pęcherzyka żółciowego.
Nadmiar witaminy D jest również bardzo groźny dla kobiet w ciąży. Nadmiar negatywnie wpływa na płód – może wywołać choroby kości lub zdeformować płód.
Objawy:
- ból głowy i oczu
- nudności, wymioty i biegunka
- wzmożona potliwość i oddawanie moczu
- swędzenie skóry
- brak apetytu
- silne uczucie pragnienia
- osłabienie organizmu
Skutki i objawy niedoboru
Niedobór witaminy D może doprowadzić do wielu bardzo szkodliwych dla człowieka konsekwencji. U dzieci może pojawić się krzywica, która jest tym samym co osteoporoza u dorosłych, którą niedobór witaminy również może wywołać. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z układem krążenia, choroby autoimmunologiczne, zapalne, cukrzyca oraz nowotwór. Przez niedobór witaminy mogą słabnąć nam mięśnie, możemy przybrać na wadze, a nasz proces starzenia ulega przyśpieszeniu.
Objawy:
- brak apetytu lub niesmak
- pieczenie w przełyku i jamie ustnej
- problemy ze snem
- biegunka
- problemy z widzeniem
- bóle kostno-mięśniowe
- choroby przyzębia