Szkarlatyna, odra a może ospa? Jak je odróżnić? Porównanie 10 różnych chorób skóry!

Patrycja

Zdrowie

28.03.2019 22:29

Szkarlatyna, odra a może ospa? Jak je odróżnić? Porównanie 10 różnych chorób skóry!

Przyczyny wysypki skórnej mogą być różne. Może być to wynik infekcji, alergii czy po prostu choroby skóry. Jeśli poza wysypką dziecku nic nie dolega, wystarczy że będziemy je obserwować. Jednak, jeśli towarzyszy jej temperatura, osłabienie, bądź utrzymuje się dłużej, należy udać się do lekarza. Niemniej jednak, warto byśmy same potrafiły rozpoznać najczęstsze jej rodzaje. Oszczędzi nam to niepotrzebnego stresu.

Ospa wietrzna

Jest to choroba wywoływana przez wirusy.

Niesymetryczne plamki, które przekształcają się w grudki, następnie w pęcherzyki wypełnione płynem. Początkowo pojawia się na głowie, następnie na całym ciele. Towarzyszy jej świąd skóry i gorączka.

Na rynku są dostępne preparaty, które łagodzą swędzenie, możemy także podawać maluchowi paracetamol, aby zbić gorączkę. Wizyty u lekarza nie unikajmy, jeśli dziecko rozdrapuje strupki lub gdy wysypka obejmie błony śluzowe.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #1

Półpasiec

Półpasiec wywoływany jest przez te same wirusy, co ospa wietrzna i występuje u dzieci, które już ją przebyły.

Wysypka wygląda podobnie jak w przypadku ospy, ale nie na całym ciele, a na jednej jego powierzchni. Oprócz swędzenia towarzyszy mu silny ból i pieczenie skóry.

Leczenie przebiega w podobny sposób, w ciężkich przypadkach lekarz może zdecydować o włączeniu doustnych leków przeciwwirusowych. Półpasiec to choroba, która niezależnie od swojego stadium rozwoju, powinna być skonsultowana z lekarzem.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #2

Różyczka

To wirusowa choroba zakaźna.

Objawia się drobnymi, bladoróżowymi plamkami, które są rzadko rozmieszczone na skórze. Najczęściej zaczyna się za uszami, później rozprzestrzenia się po tułowiu. Często towarzyszy jej powiększenie węzłów chłonnych, rzadziej niewysoka gorączka. Wysypka utrzymuje się zazwyczaj do trzech dni i samoistnie znika.

Jeśli utrzymuje się dłużej warto skonsultować się z pediatrą.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #3

Świerzb

Chorobę wywołują roztocza świerzbowca drażniącego.

Wysypka ma najczęściej postać grudkowatą, wypełnioną płynem. Na skórze pojawiają się również kilkumilimetrowe wypukłości, które są wynikiem drążenia korytarzy podskórnych przez świerzbowca. Silne swędzenie zaczyna się zazwyczaj na nadgarstkach i rękach, zgięciach ciała, pod pachami i na podeszwach stóp. Świerzbowiec najlepiej rozwija się w miejscach ciepłych i wtedy, gdy nasze ciało jest rozgrzane świąd nasila się.

Jak tylko zauważymy niepokojące objawy, należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie przepisanymi przez niego preparatami.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #4

Alergia i pokrzywka

Wyprysk alergiczny i pokrzywkę powodują najczęściej składniki pożywienia, proszki do prania, kosmetyki lub alergeny obecne w otoczeniu.

Objawia się niezbyt wybrzuszonymi, dużymi bąblami o wyraźnych rysach. Wysypka może wystąpić na całym ciele lub nie, zależnie od rodzaju alergenu i sposobu kontaktu z nim. Alergicznym wypryskom zawsze towarzyszy swędzenie, natomiast podczas pokrzywki mogą wystąpić kolki, bóle brzucha, wymioty i pogorszone samopoczucie.

Miejsce chorobowo zmienione należy smarować maścią lub żelem łagodzącym świąd, można także podać leki przeciwhistaminowe. Jeśli pomimo tego i wyeliminowania potencjalnego alergenu, objawy nie znikną lub będą się nasilać, należy udać się do specjalisty.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #5

Rumień nagły

To ostra choroba zakaźna inaczej nazywana trzydniówką.

Występuje zazwyczaj u maluchów do drugiego roku życia i objawia się czerwonymi płaskimi plamkami. Pojawiają się początkowo na tułowiu, a następnie schodzą na ręce i nóżki. Trzydniówka zaczyna się gorączką (trwającą nawet 4 dni), a jak tylko ta spadnie i stan dziecka poprawia się, na skórze pojawia się wysypka, która utrzymuje się do 3 dni.

Gorączki trzydniowej nie leczymy, jeśli temperatura nie przekracza 38 stopni, nie ma potrzeby podawania leków. Natomiast każdy maluszek z gorączką powinien być zbadany przez pediatrę.

Szkarlatyna

Ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterie (inaczej płonica).

Skóra przy szkarlatynie wygląda jak pokłuta na dużych powierzchniach. Drobne czerwone krostki pojawiają się najczęściej w 24 godziny po wystąpieniu gorączki i zlewają się w różowoczerwone placki. Wysypka pojawia się na całym ciele, a towarzyszą jej bóle brzucha, gardła i gorączka. Język i gardło podczas szkarlatyny przybierając charakterystyczny ciemno-czerwony kolor, a ich powierzchnia staje się nierówna.

Jak tylko nasz maluch zaczyna gorączkować, warto odwiedzić lekarza. Szkarlatyna wymaga leczenia antybiotykami, chociaż sama wysypka nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #6

Potówki

Są następstwem zatrzymania potu przez gruczoły potowe.

Ma postać drobnych pęcherzyków, które wypełnione przeźroczystym płynem. Pojawiają się w miejscach ciepłych, narażonych na przegrzanie fałdach skóry, zgięciach ciała. Nie są dokuczliwe i nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy.

Należy poświęcić więcej uwagi na higienę tych miejsc i ich pielęgnację. Wysypka tego rodzaju nie wymaga jednak wizyty u lekarza, jeśli skóra nie będzie się wokół czerwienić.

Odra

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy.

Zwykle narażone są na nie dzieci między 6, a 12 miesiącem życia, które nie otrzymują już przeciwciał od mamy, a jeszcze nie zostały zaszczepione. Wysypka przy odrze jest mocno czerwona (na skórze), ma postać plamek o nieregularnych kształtach. Zaczyna atakować błony śluzowe (tu białe plamki), stopniowo rozprzestrzenia się na całym ciele. Towarzyszy jej suchy kaszel, gorączka, często zapalenie spojówek i światłowstręt.

Gdy dziecko gorączkuje należy udać się z nim do lekarza, który zaleci podawanie odpowiednich środków od wewnątrz i na skórę.

Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #7

AZS

Atopowe zapalenie skory to schorzenie alergiczne, ale przewlekłe.

Objawia się grudkami o podłożu rumieniowym, zazwyczaj na policzkach, brzuszku, w zgięciach łokci i pod kolanami. Skóra na tym obszarze łuszczy się i swędzi i jest mocno przesuszona. Wysypka tego rodzaju ma charakter przewlekły i nawracający.

Należy ją systematycznie natłuszczać, nawilżać emolientami i wyeliminować z otoczenia potencjalne czynniki uczulające. Gdy objawy nasilają się, może być konieczne odwiedzenie specjalisty i leczenie sterydami.Zdjęcie Odra, ospa czy AZS? Jak odróżnić od siebie różne choroby skóry? #8

Zdarzyło Wam się nie rozpoznać wysypki u dziecka lub błędnie ją ocenić?