Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku?

Martyna P.
Newsy
08.03.2022 13:49
Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku?

Niedługo czeka nas zmiana czasu na letni. Data ta przypada na ostatni weekend marca. Wskazówki zegarków będziemy przesuwać 27 marca. Godzina przestawiana jest do przodu – z godziny 2:00 w nocy na godzinę 3:00. Co o zmianie czasu sądzą Europejczycy? Jak wpływa ona na nasz organizm? Czy zostanie zniesiona?

Zmiany czasu uzasadnione są najefektywniejszym wykorzystaniem światła słonecznego w czasie dnia i oszczędnością energii elektrycznej. Zmiana czasu stosowana była w Polsce już w okresie międzywojennym.

 

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Prezes Rady Ministrów uwzględnia istniejące standardy międzynarodowe w zakresie wprowadzania i odwoływania czasu letniego.

W 2019 w Parlamencie Europejskim trwały prace na ustawą, która miałaby znieść zmianę czasu. Zmiany miałyby wprowadzone w 2021 roku w Unii Europejskiej. 

Prace nad zniesieniem zmiany czasu, które były prowadzone na szczeblu europejskim, zostały jednak zawieszone w związku z pandemią.

W 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że Komisja Europejska zaleca kontynuowanie regulacji o zmianie czasu przez najbliższe 5 lat.

Do tej pory obowiązywało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Obowiązywało ono od 2017 roku do 2021 roku.

Rozporządzenie na rok 2022 nie zostało jeszcze oficjalnie opublikowane. Projekt zakłada jednak, że będzie ono obowiązywało od 2022 do 2026 roku.

Według projektu rozkład czasu letniego środkowoeuropejskiego będzie przez najbliższe 5 lat przedstawiał się następująco:

  • rok 2022 r. – dnia 27 marca,
  • rok 2023 r. – dnia 26 marca,
  • rok 2024 r. – dnia 31 marca,
  • rok 2025 r. – dnia 30 marca,
  • rok 2026 r. – dnia 29 marca.

 

 

Zdjęcie Zmiana czasu na letni: Czy zostanie zniesiona? Jak wpływa na organizm? #1

Co Europejczycy sądzą o zmianie czasu?

W Polsce jest wielu przeciwników przestawiania zegarków. Pojawiają się też problemy związane z rozliczaniem czasu pracy w nocy zmiany czasu. Letnia zmiana czasu powoduje skrócenie rzeczywistego czasu pracy w nocy o 1 godzinę, a jesienna zmiana czasu wydłuża czas pracy o 1 godzinę.

2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła badania. Europejczycy pytani byli o stosunek do zmian czasu. Okazuje się, że ponad 80% pytanych osób chciałoby zniesienia zmian czasowych. W badaniach wzięło udział 4,6 mln osób.

 

Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiany czasu mają duży wpływ na organizm. Jest to związane z dużymi skokami hormonów  w wyniku zaburzenia rutyny. Skoki poziomu kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka zawału serca, udaru, czy udaru mózgu. Nasila się również ryzyko choroby niedokrwiennej serca czy schorzeń naczyniowych.

Podczas zmiany czasu możemy odczuwać senność, spadek koncentracji, problemy ze snem.  

Zanim organizm przestawi się na zupełnie inny rytm, można odczuwać brak apetytu, nadmierną senność, problemy żołądkowe, dezorientację i pogorszenie samopoczucia.

Aby ograniczyć te nieprzyjemne dolegliwości warto zrobić okres adaptacyjny. Nasz organizm nie będzie tak bardzo odczuwał wtedy wyrzutów hormonów stresu. Nasz organizm potrzebuje ok. tygodnia, by przestawić się na inny czas. 

Zdjęcie Zmiana czasu na letni: Czy zostanie zniesiona? Jak wpływa na organizm? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną