Wszystko na temat szczepień psa, o których powinien wiedzieć właściciel!

Agnieszka

Newsy

15.02.2019 12:50

Wszystko na temat szczepień psa, o których powinien wiedzieć właściciel!

Bycie opiekunem psa i każdego innego zwierzaka wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za jego przeżycie, ale też za jego zdrowie, kondycję i jakość życia. Stąd właśnie obowiązek szczepień, który uchroni psa przed cierpieniem z powodu wielu chorób. Szczepienia są jednak również ochroną innych psów i ludzi – zdrowy pies nie będzie zarażał.

Zdjęcie Wszystko na temat szczepień psa, o których powinien wiedzieć właściciel! #1

Szczepienia psa są równie ważne, co szczepienia ludzi. Szczepienia pomagają nie tylko uniknąć choroby, ale przede wszystkim całkowicie wyciszyć jej występowanie na danym terenie. Przykład – wścieklizna. Szczepionka na wściekliznę sprawiła, że ta śmiertelna choroba nie występuje już w naszej części świata. I jeśli chcemy, aby tak pozostało, musimy szczepić psy na tę chorobę.

Szczepienia szczeniaka

5-6 tydzień: nosówka i parwowiroza

8-9 tydzień: nosówka, parwowiroza i choroba Rubartha, ewentualnie – leptospiroza

12-13 tydzień: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus (to wirusy wywołujące zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli tzw. „kaszel kenelowy”), ewentualnie – leptospiroza

12-16 tydzień: obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie

Szczeniak, co do którego nie ma się pewności, czy i jakie szczepienia przeszedł, trzeba zaszczepić na nosówkę i parwowirozę między 4 a 6 tygodniem życia.

Takie szczepienia należy powtarzać co roku, dopóki pies nie skończy 3 lat. Potem konieczne jest ich dalsze wykonywanie co 2-3 lata. Szczepienie przeciwko leptospirozie i wściekliźnie powtarzamy natomiast co roku, do końca życia psa.

Zdjęcie Wszystko na temat szczepień psa, o których powinien wiedzieć właściciel! #2

Szczepienia psów dorosłych

pies w wieku ok. 15 miesięcy: szczepionka pięcioskładnikowa (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus) + leptospiroza* + wścieklizna**

do 3 roku życia psa szczepimy go co roku: szczepionka pięcioskładnikowa (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus) + leptospiroza* + wścieklizna**

powyżej 3 roku życia psa szczepimy go co 2-3 lata: szczepionka pięcioskładnikowa (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus),

co roku: leptospiroza + wściekliznaNależy trzymać się kalendarza szczepień. Można jednak zapytać weterynarza o możliwość wykonania szczepionki siedmioskładnikowej, której koszty to ok. 100 zł. Taka szczepionka działa przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, wirusowi parainfluenzy, adenowirusowi, leptospirozie i wściekliźnie.

Przygotowanie do szczepień

Przed przystąpieniem do szczepień konieczne jest zbadanie psa przez weterynarza. Lekarz określa styl życia psa, jego kondycję fizyczną i ogólny stan zdrowia. Takie rozeznanie pozwala lekarzowi na stwierdzenie, czy pies nie potrzebuje dodatkowych szczepień.

Pamiętaj o wykonaniu szczepień i konsultacji z weterynarzem jeśli masz zamiar zabrać psa za granicę.