PIT 2019: Urząd skarbowy rozliczy zeznanie podatkowe za nas. Co musisz zrobić?

Agnieszka

Lifestyle

Feb. 13, 2019, 4:16 p.m.

PIT 2019: Urząd skarbowy rozliczy zeznanie podatkowe za nas. Co musisz zrobić?

Zgodnie z nowym prawem, w tym roku nie musimy już składać żadnych wniosków o rozliczenie PIT. Nie musimy również wypełniać osobiście deklaracji i składać jej w urzędzie, ani wysyłać przez internet. Od tego roku fiskus sam wypełni za nas zeznania podatkowe. PIT-37 i PIT-38 w ten sposób rozliczone zostaną już w odniesieniu do dochodów tegorocznych, inne deklaracje: PIT-36, PIT-36L czy PIT-38, począwszy od dochodów za 2019 rok.

Zdjęcie PIT 2019: Urząd skarbowy rozliczy zeznanie podatkowe za nas. Co musisz zrobić? #1

Podatnik będzie miał jednak prawo do korekty, jednak będzie musiało to wyjść z jego inicjatywy. Z wypełnionym już zeznaniem podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego.

Nasze systemy informatyczne są już na tyle zaawansowane i wyposażone w odpowiednie dane, że możemy zaproponować zupełnie nowe podejście do rozliczeń podatkowych. Na bazie informacji przesyłanych od płatników udostępnimy propozycję rocznego zeznania.” - mówiła minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Na jakiej podstawie zostanie wypełnione zeznanie?

Zeznanie roczne wypełnione zostanie na podstawie informacji, które administracja skarbowa już posiada: informacje od pracodawcy oraz informacje z rozliczenia poprzedniego zeznania.

Zdjęcie PIT 2019: Urząd skarbowy rozliczy zeznanie podatkowe za nas. Co musisz zrobić? #2

Jeśli jednak podatnik chcemy zmienić sposób rozliczania na przykład wspólny z małżonkiem, czy na rozliczanie samotnego rodzica, wystarczy zalogować się do serwisu i to zmienić.

Urząd Skarbowy nie wie też, z jakich dodatkowych ulg podatkowych korzystamy. Osoby, którym przysługują różnego rodzaju ulgi podatkowe będą musiały zalogować się do serwisu i wpisać tę informację do systemu.

1% podatku

Na tej stronie można również zaznaczyć, gdzie chcemy aby szedł nasz 1% podatku. Jeśli tego nie zmienimy, to podatek pójdzie na organizację, na którą poszedł rok wcześniej. Te funkcję serwis będzie posiadał od 15 lutego.

PIT przygotowany przez skarbówkę będzie można zweryfikować, zmodyfikować i zaakceptować. Będzie można też całkowicie odrzucić proponowaną wersję i przygotować własną.