Komu urzędnicy wypełnią PIT za 2021 ?Sprawdź co się zmieni.

Martyna

Podatki

15.01.2022 9:44

Komu urzędnicy wypełnią PIT za 2021 ?Sprawdź co się zmieni.

Polski Ład wprowadza rewolucje w systemie podatkowym. Wiele osób jest zagubionych, nie potrafi prawidłowo zinterpretować przepisów. Dziś poruszamy temat rozliczania PIT-u za uzyskane przychody w roku 2021.

 

Urząd wypełni za nas PIT

Okazuje się, że bez zmian pozostanie możliwość wypełnienia PIT-u przez skarbówkę. Urząd może wstępnie wypełnić zeznanie podatkowe. Podatnik może zaakceptować formularz lub nanieść na niego zmiany np. ulgi. Rozliczenia Urzędów udostępniane są do 15 lutego na platformie e-Urząd Skarbowy.

Jeśli podatnik nie ma podatku do dopłacenia i nie zaakceptuje do 2 maja wstępnego wypełnienia zeznania przez urzędnika, to Urząd Skarbowy zatwierdzi PIT sam.

Możliwość taka nie dotyczy jednak wszystkich podatników. Urząd wypełni wstępne zeznania podatkowe osób, które korzystają przy rozliczeniu z formularza PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36. Chodzi o podatników, którzy nie uzyskali dochodów z działalności gospodarczej. Osoby prowadzące działalność mają obowiązek rozliczyć się samodzielnie.

 

Zdjęcie Zmiany związane z rozliczeniem PIT-ów w 2022 roku. Sprawdź co się zmieni. #1

 

Więcej czasu na rozliczenie

Dotychczas należało się rozliczyć między 15 lutym a 30 kwietnia. Resort Finansów podał w rozmowie z portalem „Fakt”, że w 2022 roku podatnicy zyskają kilka dodatkowych dni na złożenie dokumentu. W 2022 roku zeznanie za poprzedni rok można złożyć do 2 maja. Resort podkreśla jednak, że termin nie dotyczy wszystkich podatników. Termin na składanie zeznania ryczałtowego za 2021 rok upływa 28 lutego 2022 roku.

 

Kiedy Urząd Skarbowy wypłaci pieniądze?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatkowa nadpłata podatku dokonywana jest w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania w formie elektronicznej. Jeśli podatnik złoży zeznanie w tradycyjne- papierowej formie Urząd wypłaci zwrot w ciągu 3 miesięcy.

 

Na podatników czekają wyższe kary

Osoby, które dopuszczą się wykroczenia skarbowego lub przestępstwa skarbowego mogą spodziewać się wyższej kary grzywny. Kwoty te będą uzależnione od wysokości otrzymywanej minimalnej pensji.

„W 2022 r. za wykroczenie skarbowe uznany będzie czyn, który narazi państwo na uszczuplenie do kwoty 15 tys. 50 zł. Jeśli uszczuplenie podatkowe będzie wyższe od tej kwoty, będzie to uznane za przestępstwo skarbowe” – przypomina Resort Finansów w rozmowie z „Faktem”.

Wykroczenie skarbowe podlega karze grzywny w wysokości od 301 złotych  do 60 tysięcy 200 złotych.

Przypomnijmy, że nie złożenie PIT-u w odpowiednim terminie traktowane jest jako wykroczenie skarbowe. Za każdy dzień spóźnienia naliczane są odsetki.

 

Zdjęcie Zmiany związane z rozliczeniem PIT-ów w 2022 roku. Sprawdź co się zmieni. #2