Jedziesz na Wakacje? Uważaj na Te Znaki - Twoje Mieszkanie Może Być na Celowniku Złodziei!

Patrycja
Newsy
18.07.2022 16:34
Jedziesz na Wakacje? Uważaj na Te Znaki - Twoje Mieszkanie Może Być na Celowniku Złodziei!

Wakacje to czas relaksu i błogiego odpoczynku, ale nie dla złodziei! Wykorzystują naszą nieobecność, aby dostać się do domów i mieszkań! Dowiedz się, w jaki sposób złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść! Sprawdź, jak się uchronić przed włamaniem.

W ten sposób złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą okraść!

Policja ostrzega, że wakacje to ulubiona pora roku złodziei. Czas urlopów jest dla nich szczególnie kuszący, ponieważ pozostawiamy swoje domy i mieszkania bez nadzoru. W jaki sposób włamywacze wybierają swój cel? Eksperci ostrzegają, że złodzieje mają metody identyfikacji interesujących ich domów!

Zdarza się, że udają listonosza, hydraulika, elektryka, czy osobę od spisywania liczników lub po prostu wymyślają wymówkę i dzwonią do drzwi, żeby zajrzeć do środka.

Obserwują dom i zwracają wagę na sygnały, że stoi pusty, np. przepełnioną skrzynkę na listy lub okna zamknięte w środku dnia.

Złodzieje stosują system prostych znaków i symboli:

  • krzyż- istnieje plan włamania,
  • diament- pusty dom, do którego można się łatwo włamać,
  • pięć małych kółek lub pięć małych kamyków- w domu są pieniądze,
  • trójkąt- w domu mieszka samotna kobieta,
  • zygzak - na posesji jest pies,
  • odwrócone Y lub alfa- że dom jest chroniony przez alarm,
  • przekreślone kółko- w domu nie znajduje się nic cennego.

Jak uchronić się przed włamaniem?

Niestety nie istnieje metoda, która w 100% uchroniłaby nas przed włamaniem do mieszkania czy domu. Jednak można zmniejszyć to ryzyko, przestrzegając kilku zasad bezpieczeństwa!

Policja radzi, żeby zachować ostrożność, ponieważ wiele osób wyjeżdżając na wakacje, popełnia poważne błędy. Zostawiają uchylone okna lub drzwi balkonowe, zapasowy klucz chowają pod wycieraczką czy doniczką przy drzwiach. Piszą w mediach społecznościowych o swoich planach wakacyjnych, publikują zdjęcia i informują, jak długo będą nieobecni w miejscu zamieszkania.

Zdjęcie Jedziesz na Wakacje? Uważaj na Te Znaki - Twoje Mieszkanie Może Być na Celowniku Złodziei! #1

Dobre zabezpieczenia posesji to podstawa!

Przed wyjazdem na wakacje, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu:

Trzeba sprawdzić, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Warto pamiętać o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Złodziei odstrasza monitoring lub alarm, a jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na jego montaż, dobrze sprawdzi się atrapa kamery lub tabliczka z informacją, że teren jest monitorowany.

Bardzo skuteczne są zamki antywłamaniowe, okna i rolety antywłamaniowe z klamkami zamykanymi na kluczyk, a także kraty w oknach.

Nieocenioną pomocą może być sąsiad lub inna bliska osoba, która od czasu do czasu zajrzy do mieszkania, zapali w nim światło, pobędzie przez chwilę i po prostu zachowa czujność.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną