Czy Twój dom jest pod lupą złodziei?! Mogą o tym świadczyć TE subtelne znaki!

Newsy
10.07.2024 21:17
Czy Twój dom jest pod lupą złodziei?! Mogą o tym świadczyć TE subtelne znaki!

Letnie wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale również okres zwiększonej aktywności włamywaczy. Kiedy właściciele domów wyjeżdżają na wakacje, złodzieje korzystają z okazji i plądrują nieruchomości. Zanim jednak przystąpią do działania, przez długi czas bacznie obserwują, czy na pewno nikt nie przebywa w domu.

Identyfikacja celów przez złodziei

Młodsza inspektor Małgorzata Sokołowska w rozmowie z "WP" ujawniła, jak złodzieje identyfikują mieszkania, które planują okraść. Aby uniknąć włamania, powinniśmy być wyjątkowo czujni na dwie charakterystyczne oznaki.

Przed dokonaniem włamania, złodzieje przez wiele tygodni obserwują wybrane mieszkanie. - Jak ostrzega insp. Sokołowska, złodzieje prowadzą dokładną obserwację, sprawdzając, jak wygląda mieszkanie i jakie są nawyki jego mieszkańców. A my sami ułatwiamy im zadanie, publicznie informując, kiedy wyjeżdżamy.

Jak się chronić?

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać publikowania zdjęć z wakacji w mediach społecznościowych oraz nie rozpowiadać zbyt dużej liczbie osób o swoich planach wyjazdowych. Taka ostrożność może znacząco zmniejszyć ryzyko włamania i zapewnić spokojniejszy wypoczynek. Policja przypomina, że odpowiedzialne zarządzanie informacjami o swoich nieobecnościach może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei i ochronić nasze mienie.

Jak złodzieje ustalają, czy ktoś jest w domu?

Złodzieje stosują różne metody, aby upewnić się, że mieszkanie jest puste. Poza obserwacją, używają również różnych pułapek. Według portalu finanse.wp.pl, jedną z popularnych metod jest umieszczanie ulotek w bramie lub przy drzwiach, a także monet na wycieraczce. Jeśli przez dzień lub dwa nikt ich nie usunie, złodzieje nabierają pewności, że lokal jest pusty.

Już samo pojawienie się takich oznaczeń powinno wzbudzić naszą czujność. Złodzieje często znakują mieszkania w subtelny sposób, na przykład lekko odsuwając wycieraczkę. Sprawdzają również, czy skrzynka pocztowa jest przepełniona. Jak dodała policjantka, takie znaki to dla nas sygnał, aby być szczególnie ostrożnym i zadbać o bezpieczeństwo swojego domu.

Statystyki włamań w Polsce

Statystyki dotyczące włamań w Polsce pokazują niepokojący trend wzrostowy. W 2018 roku odnotowano 66,5 tysiąca włamań i kradzieży. Rok później liczba ta wzrosła do ponad 69 tysięcy, a w 2020 roku przekroczyła 74 tysiące przypadków.

Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji (KGP), tylko od stycznia do sierpnia 2023 roku w Polsce zgłoszono blisko 40 tysięcy kradzieży z włamaniem. Mimo tego wzrostu przestępczości, Eurostat klasyfikuje Polskę jako jeden z bezpieczniejszych krajów w Europie pod względem ogólnego poziomu przestępczości.

Chociaż liczba włamań i kradzieży w Polsce rośnie, na tle innych krajów europejskich wciąż wypadamy korzystnie. Warto jednak zwrócić uwagę na te statystyki i podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby chronić swoje mienie i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.

Kluczowe Punkty
  • Letnie wakacje to okres zwiększonej aktywności włamywaczy.
  • Złodzieje obserwują mieszkania, zanim zdecydują się na włamanie.
  • Aby uniknąć włamania, należy unikać publikowania zdjęć z wakacji i nie informować publicznie o wyjazdach.
  • Złodzieje używają różnych metod, aby upewnić się, że mieszkanie jest puste, takich jak ulotki i monety.
  • Wzrost liczby włamań w Polsce, ale Polska jest jednym z bezpieczniejszych krajów w Europie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną