Chodzenie w japonkach jest szkodliwe. Poznaj 4 wady tego obuwia

Chodzenie w japonkach jest szkodliwe. Poznaj 4 wady tego obuwia

W okresie letnim wiele osób chodzi w japonkach. Nic w tym dziwnego. Kiedy jest gorąco, nikt nie ma ochoty na zakrywanie stóp. Jednak noszenie japonek niekoniecznie jest dla nas korzystne. Do czego może doprowadzić częste noszenie tego obuwia?

Zdjęcie Chodzenie w japonkach jest szkodliwe. Poznaj 4 wady tego obuwia #1

#Urazy

Stopa w japonkach jest całkowicie odsłonięta. Dodatkowo, takie obuwie ma zazwyczaj dość cienką podeszwę. To sprawia, że stopy są bardzo narażone na wszelkie urazy. Lepiej więc nie chodzić w nich po nierównych terenach, piasku, czy schodach.

#Wady postawy

Niestabilność japonek, cienka podeszwa i konieczność utrzymywania obuwia na stopie za pomocą zaciskania palców sprawia, że częste chodzenie w japonkach może powodować wady postawy. Ma to również związek ze sposobem stawiania kroków.

#Halluksy

Zdjęcie Chodzenie w japonkach jest szkodliwe. Poznaj 4 wady tego obuwia #2

Japonki odkrywają prawie całą stopę. Sprawia to, że stopa nie ma żadnej stabilności i nic nie trzyma jej na podeszwie. Aby utrzymać stopę na miejscu jesteśmy zmuszeni podwijać duży palec u stopy, co po jakimś czasie może skutkować powstawaniem halluksów.

#Choroby stóp

Częste noszenie japonek może doprowadzić również do zapalenia powięzi podeszwy, zapalenia goleni, czy zapalenia ścięgna. Ma to miejsce najczęściej wtedy, kiedy nasze stopy mają już zaczątek którejś w tych chorób. Japonki wtedy szybko pogłębiają problem.

Warto jednak pamiętać, że nie należy całkowicie rezygnować z noszenia japonek, jeśli jest to nasze ulubione obuwie. Można zakładać je na szybki wypad do sklepu, na plażę czy do ogródka. Jednak zdecydowanie odradza się noszenie ich przez cały dzień oraz spacerowania w nich po nierównym terenie.

Agnieszka

true

Polecane