Bolesne skutki chodzenia w szpilkach

Justyna
Uroda
04.06.2017 14:38
Bolesne skutki chodzenia w szpilkach

Kochasz nosić buty na obcasach? Masz ich kilka par w różnych kolorach i na różnych obcasach. Szpilki, koturny, słupki. Dopełniają stylizację i wizerunek. Dodają seksapilu. Choć wywołują czasem dyskomfort, czy mogą być aż tak szkodliwe dla naszych stóp? Sprawdziliśmy, jak bolesne mogą być skutki chodzenia na obcasach.

Pewne badania brytyjskie dowodzą, że przeciętna kobieta odczuwa ból po godzinie i sześciu minutach od założenia szpilek.

Są też badania wskazujące na pozytywny wpływ noszenia butów na wysokim obcasie. Badania te potwierdzają, że pozytywny wpływ na mięśnie dna miednicy, co z kolei przekłada się na sferę seksualną kobiety i jej doznania intymne.

Okazuje się jednak, że chodzenie w butach na obcasach może mieć więcej skutków ubocznych niż korzyści, a dolegliwości mogą dać o sobie znać dopiero po latach.

#1. Bóle stóp
But na obcasie powoduje nienaturalną pozycję stopy i wymusza przeniesienie ciężaru ciała z pięty na palce. Przednia część stopy musi utrzymać nawet ¾ masy całego ciała! Takie przeciążenie jest przyczyną bólu stóp.

#2. Bóle kręgosłupa
Nienaturalny układ stopy i przeciążenia podczas chodzenia na obcasach wpływają też na napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym i wywołują ból.

#3. Mięśnie łydek i ścięgna Achillesa
Chodzenie na obcasach o wysokości 6cm i więcej może mieć bardzo bolesne konsekwencje. Naprężone mięśnie łydek wynikające z układu stopy w pozycji „na palcach” są powodem skurczów i kontuzji. Mogą doprowadzić do skrócenia włókien mięśniowych łydek i usztywnienia ścięgna Achillesa.

#4. Zwyrodnienia stawów kolanowych i biodrowych
Przez zaburzenia stabilizacji i brak właściwej amortyzacji dochodzi czasem do mikrourazów wiązadeł, urazów stawu biodrowego, zwyrodnienia stawów kolanowych, czy zwichnięcia kostki.

#5. Halluksy
Nosząc szpilki przeciążasz przednią część stopy i wywołujesz zwiększony nacisk na palce. To przyczynia się do deformacji stopy i koślawienia palców, czyli tzw. halluksów. Ta bolesna dolegliwość może spowodować, że będziesz mieć kłopoty z chodzeniem nie tylko w butach na obcasie, ale w ogóle w obuwiu. Może się to też skończyć wizytą u ortopedy lub u chirurga.

Zdjęcie Bolesne skutki chodzenia w szpilkach #1
Fot. Shuttersrock.com

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną