Ruszczyk kolczasty, zwany również myszopłochem, to prawdziwe odkrycie medycyny naturalnej. Lecznicze właściwości rośliny można by długo wymieniać. Wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza krążenie, a tym samym wspomaga walkę z żylakami, pajączkami i hemoroidami czy obrzękami; zapobiega również miażdżycy oraz wspiera serce.
Ekstrakt z rośliny genialnie ujędrnia i regeneruje skórę oraz znacznie redukuje cellulit. Co ciekawe, ruszczyk okazuje się przydatny również w starciu z myszami, ponieważ skutecznie odstrasza te szkodniki.
Ruszczyk kolczasty jest to gatunek zimotrwałej rośliny z rodziny szparagowatych. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Czarnego, lecz został rozprzestrzeniony w inne regiony jako roślina ogrodowa.
Co zawiera ruszczyk?
Swoje rozliczne właściwości lecznicze ruszczyk kolczasty zawdzięcza zawartym w nim składnikom. Znajdują się w nim wzmacniające naczynia krwionośne flawonoidy, saponiny inienasycone kwasy tłuszczowe, alkaloidy, kumaryny, fitosterole oraz olejek eteryczny.
Ruszczyk w kosmetyce – na cellulit, cerę naczynkową i zaczerwienienia
W kosmetykach ekstrakt z ruszczyka wykazuje działanie zmiękczające, przeciwzapalne, nawilżające i pobudzające mikrokrążenie. Ruszczyk występuje jako składnik kosmetyków ujędrniających i antycellulitowych oraz preparatów do pielęgnacji cery skłonnej do zaczerwienień, naczynkowej i stanów zapalnych.
Zbawienny wpływ ruszczyka na układ krążenia
Wyciąg z ruszczyka wykorzystywany jest w lecznictwie od wieków. Początkowo stosowano go głównie jako środek przeczyszczający, moczopędny i hamujący krwawienie. Dziś jednak wiadomo, że spectrum zdolności ruszczyka jest znacznie szersze. Badania potwierdziły jego doskonały wpływ na działanie przeciwzapalne i układ krwionośny.
Wyciąg z ruszczyka:
* podnosi ciśnienie krwi żylnej
* obniża poziom cholesterolu
* wspiera serce
* stymuluje przepływ krwi
* uszczelnia naczynia włosowate
* zapobiega miażdżycy
* minimalizuje ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.
Skuteczny w walce z żylakami i "pajączkami"
Preparaty sporządzane na bazie kłącza rośliny zapobiegają pojawieniu się "pajączków", hemoroidów, żylaków czy obrzęków. Zalecane są szczególnie osobom z nadwagą, nałogowym palaczom, pracującym w pozycji stojącej oraz przyszłym mamom i kobietom w okresie menopauzy, ponieważ niweluje uczucie ciężkich nóg.
Ruszczyk kolczasty – skutki uboczne
Przeciwwskazaniem do stosowania ruszczyka jest nadciśnienie tętnicze i przerost prostaty. Działaniem ubocznym stosowania preparatów z ruszczykiem może być nadmierne pocenie się. U kobiet ciężarnych i karmiących piersią zaleca się ostrożność w stosowaniu preparatów z ruszczykiem.