Lubisz długo spać? To może być szkodliwe!


                    Lubisz długo spać? To może być szkodliwe!
21Mar

Sen to jedna z najważniejszych funkcji życiowych człowieka. W ciągu całego życia śpimy łącznie około 20 lat! Jedni z nas lubią spać długo, niektórym wystarczy krotki sen. Czy wiesz jednak ile czasu powinniśmy spać? I dlaczego długi sen jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Sprawdź!


Zdjęcie Lubisz długo spać? To może być szkodliwe! #1
foto: shutterstock

Ile czasu powinniśmy spać?

Wyznacznikiem długości snu jest nasz wiek. Oczywiście- w okresie choroby, wzmożonego wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego, czy bez żadnego konkretnego powodu może nam się zdarzyć, że prześpimy znaczną część dnia. Jednak to ile mamy lat wskazuje, ile czasu powinniśmy przeznaczyć na sen. Osoby w wieku:

- do 3 miesiąca: 14-17 godzin,

- 4-11 miesięcy: 12-15 godzin,

- 1-2 lata: 11-14 godzin,

- 3-5 lat: 10-14 godzin,

- 6-13 lat: 9-11 godzin,

- 14-17 lat: 8-10 godzin,

- 18-25 lat: 7-9 godzin,

- 26-65 lat: 7-8 godzin

- powyżej 65 lat: 7-8 godzin.


Zdjęcie Lubisz długo spać? To może być szkodliwe! #2
foto: shutterstock

Faktem jest, że przeznaczając wyznaczoną ilość godzin na sen nie zawsze czujemy się wyspani. Oprócz odpowiedniego czasu ważne jest, o której godzinie kładziemy się spać, warunki, w których zasypiamy (hałas, temperatura i inne czynniki zewnętrzne, wpływające na jakość snu), odpowiednie łóżko dostosowane do naszego ciała, stres i problemy ze zdrowiem.

Oczywiście, istnieją w naszym życiu sytuacje, w których nie śpimy regularnie, jednak powinien być to jedynie okres przejściowy.


Co się stanie, jeśli będziemy spać zbyt długo?

Oprócz ogólnego rozdrażnienia, zmian nastrojów, oraz przygnębienia, zbyt duża ilość snu może doprowadzić nas do:

- cukrzycy- zaburzenia snu negatywnie wpływają na jej rozwój, osoby już chore na cukrzycę powinny zadbać o jego odpowiednią jakość;

- otyłości- osoby śpiące długo są narażone na wzrost wagi aż o 21%. Metabolizm spowalnia, jemy nieregularnie i spalamy mniej kalorii;

- bóle głowy, migreny;

- depresja- badania wykazują, że ryzyko zachorowania na depresję przy wzmożonej ilości snu wzrasta o 15%;
- choroby serca- okazuje się, że ryzyko zachorowań wzrasta o 35%!

Pamiętaj, żeby regularnie się wysypiać. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wielu zaburzeń i chorób. Zanim podejmiesz się znalezienia przyczyn braku efektów odchudzania, złego nastroju czy innych innych niepokojących objawów, warto najpierw przeanalizować jakość naszego snu.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja