Pierwsza wizyta u dietetyka? Zobacz, czego możesz się spodziewać

Pierwsza wizyta u dietetyka? Zobacz, czego możesz się spodziewać
25Mar

Ostatnio korzystanie z usług dietetyka stało się bardzo powszechne. Dzięki panującej modzie na bycie fit, oraz dynamicznemu rozwojowi tej branży mamy coraz większą świadomość tego, że powinniśmy dbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Czy wiesz jednak czego należy spodziewać się na pierwszej wizycie u dietetyka?

1. Wywiad

Wywiad na temat twojego trybu życia, stanu zdrowia i sposobu odżywiania to podstawa dobrej współpracy. Istnieje mnóstwo uniwersalnych diet, ale każdy z nas jest inny, dlatego decydując się na dietę ułożoną przez specjalistów zwracaj uwagę na to, czy bierze pod uwagę twój styl życia, przebyte choroby, oraz to co lubisz jeść. Jeśli dietetyk nie wypytuje o te punkty, lepie omijaj go z daleka.

Zdjęcie Pierwsza wizyta u dietetyka? Zobacz, czego możesz się spodziewać #1
foto: shutterstock

2. Sposób odżywiania.

Dobry dietetyk z pewnością będzie chciał przeanalizować sposób w jaki się odżywiasz. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego co i w jakiej ilości tak naprawdę spożywamy. Przed wizytą większość dietetyków sugeruje prowadzenia dzienniczka, w którym należy dokładnie (bez oszukiwania) zapisywać wszystko co i o jakiej porze spożywamy (włącznie z lekami i napojami).

3. Analiza składu oraz pomiarów ciała

Spodziewaj się, że dietetyk będzie musiał zmierzyć twoje ciało w miejscach takich jak klatka piersiowa, pas, brzuch, biodra, ramię, udo, szyj czy łydka. Często posługują się też specjalnymi obliczeniami i wagami, które są w stanie oszacować twój wiek metaboliczny, zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej, zawartość wody, obliczenia związane z podstawową przemianą materii, zapotrzebowanie kaloryczne.

Zdjęcie Pierwsza wizyta u dietetyka? Zobacz, czego możesz się spodziewać #2
źródło: shutterstock

4. Omówienie warunków

Po analizie powyższych punktów dietetyk powinien przedstawić ci jasno warunki współpracy, zasady przygotowanej diety oraz zalecenia. Pamiętaj, że dobry specjalista nie ułoży ci diety w jeden dzień. Niestety, wielu „dietetyków” korzysta z gotowych planów żywieniowych, a dodatkowo po nawiązaniu współpracy z markami nakazuje stosować suplementy diety. Są one ważne, jednak zwróć uwagę na proponowaną ilość i jakość tego typu proponowanych produktów.

Nie każda wizyta musi wyglądać według poniższego schematu. Są to jednak punkty, których powinniśmy się spodziewać. Warto się do tego przygotować. Zważ się w domu, przeanalizuj na spokojnie twój styl życia, począwszy od tego co jesz, skończywszy na tym jak śpisz i jakie czynności wykonujesz zazwyczaj w ciągu dnia. To znacznie ułatwi współpracę.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja