Jak przedłużyć świeżość różnych produktów?

Jak przedłużyć świeżość różnych produktów?
16Mar

Jeśli w obecnej sytuacji zagrożenia epidemią, gromadzicie w swoich domach zapasy, to koniecznie poznajcie zasady przechowywania żywności, dzięki którym pozostanie świeża jak najdłużej!

Zdjęcie Świeże jedzenie na dłużej, poznaj niezawodne sposoby! #1

Gdzie przechowywać jedzenie

Jeśli przechowujesz zapasy w lodówce, pamiętaj, że im wyżej, tym wyższa temperatura. Dlatego na górnych półkach umieszczaj wędliny, ser, nabiał, przygotowany wcześniej obiad czy zupę, a na najniższych owoce i warzywa. Jedzenie zamykaj w hermetycznych, szklanych, plastikowych lub silikonowych pojemnikach i pudełkach. Dzięki temu produkty nie wyschną, a zapachy się nie pomieszają. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wybór szczelnie zamykanych woreczków z klipsami do przechowywania żywności.

Przechowywanie pieczywa

Pieczywo już po kilku godzinach może stać się czerstwe i pozbawione chrupkości. Nie przechowuj go w foliowych workach, ponieważ szybko może pokryć się pleśnią, ani w lodówce, gdzie stanie się czerstwe. Możesz je zamrozić, a następnie w miarę potrzeby odmrażać i zużywać. Podczas przechowywania, zapakuj je oddzielnie do lnianych worków i metalowego lub drewnianego chlebaka, bez dostępu do światła i wilgoci z zewnątrz, jednak z zachowaniem odpływu powietrza.Najważniejsza jest cyrkulacja, która zapewni pieczywu dłuższą świeżość.

Przechowywanie mięsa i ryb

Surowe mięsa możesz przechowywać w temperaturze 0-2 °C przez maksymalnie 14 dni, a ryby i owoce morza do 2 dni. Znacznie lepiej je zamrozić- mięsa w zamrażarce można przechowywać do 3- 6 miesięcy, a ryby do 8 miesięcy.

Zdjęcie Świeże jedzenie na dłużej, poznaj niezawodne sposoby! #2

Przechowywanie owoców i warzyw

Owoce i warzywa najlepiej przechowywać w lodówce, zachowają świeżość nawet do 2 tygodni.Zamrożone owoce i warzywa możesz spożyć nawet po roku, zachowają swoje właściwości i konsystencję.

Zdjęcie Świeże jedzenie na dłużej, poznaj niezawodne sposoby! #3

Przechowywanie produktów sypkich

Mąkę, cukier, makaron, ryż i kasze przechowuj w szczelnych opakowaniach, w suchym i zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej.

Zdjęcie Świeże jedzenie na dłużej, poznaj niezawodne sposoby! #4

Nie zamrażaj ponownie

Produkty przed mrożeniem dziel na mniejsze porcje i przechowuj je w oddzielnych opakowaniach. Jeśli odmroziłaś zbyt dużą ilość jedzenia, której nie wykorzystałaś, pod żadnym pozorem nie zamrażaj jej ponownie,nie będzie nadawać się już do spożycia!

Rób zapasy z głową, wybieraj produkty o długich datach ważności, przechowuj je w odpowiedni sposób, ma to wpływ na właściwości, smak i zapach żywności, jak i na nasze zdrowie!

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ