9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona

Agnieszka

Zdrowie

02.10.2017 11:14

9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona

Wątroba jest niezwykle ważnym i podatnym na uszkodzenia narządem. Warto wiedzieć, że im wcześniej rozpozna się jej uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie, tym większa szansa na jej odratowania. Jak rozpoznać pierwsze oznaki problemów z wątrobą?

Wątroba i jej funkcje

Wątroba jest narządem umiejscowionym w górnej części jamy brzusznej, pod prawym żebrem i stanowi część układu pokarmowego. Odpowiada za szereg ważnych funkcji w organizmie. Bierze udział w procesach metabolizmu, oczyszcza i filtruje krew z toksyn, wspiera odporność.

Jak rozpoznać objawy chorej wątroby?

Wątroba nie jest unerwionym gruczołem, więc jeśli odczuwamy jakieś dolegliwości bólowe z nią związane, to wynikają one z ucisku narządu na sąsiadujące tkanki i błonę surowiczą. Choroby wątroby przez długi czas mogą rozwijać się bez objawów. Jak wobec tego rozpoznać, że nie funkcjonuje ona poprawnie? Poznaj oznaki świadczące o problemach z wątrobą.

9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona

1. Ból brzucha

Ból, wymioty i nudności często spowodowane są uszkodzeniem wątroby. Ciągłe nudności mogą być spowodowane gromadzeniem się nadmiaru toksyn w organizmie, które nie zostają usunięte z powodu niewystarczającej pracy wątroby.

2. Problemy trawienne

Uszkodzona wątroba powoduje szereg problemów trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe, biegunki, zaparcia i wzdęcia.

Zdjęcie 9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona #1

3. Biegunki i krwawienie z jelit

Wątroba, kiedy pracuje prawidłowo, ma wpływ na krzepnięcie krwi. Jeśli jej funkcje są upośledzone, może dojść nawet do krwawienia z jelit.

4. Zatrzymywanie wody w organizmie

Gromadzenie się nadmiaru wody w organizmie, które jest spowodowane uszkodzeniem wątroby, zazwyczaj objawia się tylko w kończynach dolnych. Nogi, a zwłaszcza stopy zaczynają puchnąć i pojawiają się obrzęki.

Zdjęcie 9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona #2

5. Osłabienie

Kiedy wątroba nie jest w stanie pracować na odpowiednim poziomie, organizm potrzebuje dużo więcej czasu na regenerację. Dlatego też towarzyszy temu ciągłe uczucie zmęczenia, rozbicia i osłabienia.

6. Zmiana koloru skóry

Kiedy wątroba nie pracuje tak, jak powinna białka oczu, skóra i paznokcie żółkną. Ten objaw prawie zawsze wskazuje na to, że coś w naszym organizmie jest nie tak.

7. Swędzenie skóry

Większa wrażliwość skóry, wysypki i świąd, również mogą być oznaką chorej wątroby. Objawem często są też powiększone żyły.

Zdjęcie 9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona #3

8. Zmiana koloru moczu

Jeśli mocz jest ciemnożółty, pomarańczowy lub wręcz brązowy, może to wskazywać na uszkodzenie wątroby. Funkcje, których uszkodzona wątroba nie spełnia, w pewnej części przechodzą na nerki, co bardzo je obciąża.

9. Zmiana koloru kału

Kał staje się jasnożółty lub szary. Kiedy zaobserwujesz u siebie taki objaw, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zdjęcie 9 oznak, które wysyła ciało, kiedy wątroba jest uszkodzona #4

Co zrobić, gdy zauważysz takie objawy?

Choć wątroba jest narządem, który ma zdolność do samoregeneracji, to często ją obciążamy i niszczymy. Niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, może doprowadzić do postępującego latami, uszkodzenia wątroby. Jeśli zauważysz u siebie objawy świadczące o tym, że Twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi on wywiad lekarski, badanie palpacyjne, a także badania laboratoryjne (próby wątrobowe: ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina) oraz USG wątroby lub jamy brzusznej.