Maść arnikowa to produkt, który od lat stosowany w przypadku różnego rodzaju urazów, stłuczeń, siniaków czy bóli mięśni i stawów. Preparat cieszy się dużą popularnością z uwagi na swoje wszechstronne i potwierdzone działanie, a także z uwagi na stosunkowo niewielką cenę. W artykule dowiemy się do czego najczęściej używa się maści arnikowej, jakie jest jej działanie i potencjalne skutki uboczne wynikające z jej stosowania.
Arnika górska, znana także pod nazwą Arnica montana, to roślina, która jest najczęściej stosowana jest w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych skórnych, zniwelowania obrzęków i łagodzenia bólu mięśni i stawów. Maść arnikowa zawiera ekstrakt z tej rośliny, który jest dodatkowo wzbogacony o różne składniki aktywne, takie jak np. olejki eteryczne, mentol, kamforę i witaminę A.
Skład maści arnikowej
Kwiat arniki jest bogaty między innymi w:
- flawonoidy
- saponiny
- cynarynę
- olejki eteryczne
- garbniki
- tymol
- związki trójterpenowe
- betainę
- karotenoidy
- kwasy tłuszczowe
- kwas galusowy
- kwas kawowy
Działanie maści arnikowej
Maść arnikowa działa przede wszystkim dzięki ekstraktowi z arniki, chociaż dodatkowo zawiera także inne substancje aktywne. Wyciąg z arniki zawiera naturalne składniki, takie jak helenalina i dihydrohelenalina, które są uważane za skuteczne w łagodzeniu bólu i redukcji stanów zapalnych. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne maść arnikowa zawdzięcza także olejkom eterycznym takim jak mentol i kamfora. Mentol znany jest ze swoich właściwości chłodzących, co pomaga łagodzeniu bólu mięśni i stawów, a kamfora z kolei działa jak miejscowy środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Maść arnikowa wykazuje także działanie:
- ochronne na naczynia krwionośne,
- zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń włosowatych,
- przeciwobrzękowe
- silnie odkażające, przyspieszające gojenie się ran i naskórkowanie
- ściągające
- wygładzające na blizny
- lekko złuszczające
Zastosowanie maści arnikowej
Maść arnikowa jest stosowana w celu łagodzenia bólu mięśni i stawów, a także do redukcji stanów zapalnych. Jest pomocna w przypadku urazów, takich jak skręcenia z obrzękiem pourazowym, stłuczenia i bóle mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Preparat stosowany jest pomocniczo w ukąszeniach owadów oraz w dolegliwościach reumatycznych. Stosuje się go także przy:
- pękaniu i zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych,
- zaburzeniach krążenia w kończynach
- żylakach
- nerwobólach
- krwiakach
- oparzeniach
Kiedy nie stosować maści arnikowej ?
Maść arnikowa jak każdy preparat ma przeciwskazania do stosowania. Nie można stosować jej w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu lub rośliny z rodziny astrowatych.
Jakie są skutki uboczne stosowania maści arnikowej?
Jak każdy lek także maść arnikowa może powodować działania niepożądane, które nie muszą wystąpić u każdego. Wśród skutków ubocznych stosowania maści arnikowej najczęściej wymienia się reakcje alergiczne (alergie kontaktowe).