Magiczne właściwości chrzanu

Justyna

Zdrowie

15.04.2017 13:50

Magiczne właściwości chrzanu

Chrzan od wieków jest nieodłączną częścią kuchni polskiej. Ogórkom kiszonym zapewnia jędrność. Zaostrza smak żurku i barszczu białego. Ćwikła z chrzanem, sos chrzanowy to pyszne i wyraziste uzupełnienie innych potraw. Lubimy dodawać chrzan do białek kiełbasy, sałatki czy jajek. Poznajmy więc właściwości polskiego wasabi.

Przede wszystkim korzeń chrzanu to witaminowa bomba pełna witamin: A, B, B1, B2, C, E. Nie brakuje w nim również składników mineralnych: potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, manganu, sodu, cynki, siarka, jodu oraz chloru.

Pod względem ilości witaminy C, chrzan (podobnie jak czarna porzeczka) ma znaczną przewagę nad cytryną.

Chrzan jest naturalnym antybiotykiem. Wykorzystuje się go przy przeziębieniach, zapaleniu zatok, bólu gardła, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Podobnie jak czosnek, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Chrzan naturalnie zwiększa odporność organizmu.

Synigryna nadająca roślinie ostrego smaku posiada właściwości rozgrzewające i odkażające. W konkurencji z czosnkiem i cebulą, którymi walczymy z przeziębieniami, chrzan ma przewagę, która polega na braku przykrego zapachu, wydzielanego przez nasz organizm po zjedzeniu tych pierwszych.

Raczej nie jemy chrzanu miskami, ale warto też wiedzieć, że ma on mało kalorii. W 100 g jest ich tylko 70.

Liście chrzanu z kolei przedłużają świeżość niektórych produktów spożywczych, takich jak masło, ryby, czy wędliny.

Zdjęcie Magiczne właściwości chrzanu #1
fot. Pixabay.com