- Czas gotowania: 7 min
- Czas przygotowania: 40 min
Składniki
Proporcja na około 40-50 sztuk.
-
2,5 szklanki mąki*
-
3/4 szklanki cukru
-
1 pełna łyżka płynnego miodu**
-
5 dag smalcu
-
2 pełne łyżki śmietany
-
1 łyżka kakao
-
1 jajko
-
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
-
2 płaskie łyżki przyprawy do piernika
Przepis
* szklanka o pojemności 250 ml
** im więcej miodu w pierniczkach, tym dłużej muszą leżakować aby zmięknąć.
Wszystkie składniki ciasta zagnieść ze sobą. W razie problemów ze sklejeniem należy posiłkować się śmietaną. Ciasto rozwałkować na grubość ok 0,5 cm. Wykrawać foremkami kształty, układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około dwóch centymetrów. Piec ok. 7 minut w piekarniku rozgrzanym do 170'C.
Po upieczeniu wystudzić. Przełożyć do plastikowej miski. Wraz z ciastkami ułożyć jabłko przekrojone na 4 części ( ja dodatkowo umieściłam w miseczce skórkę z obranej pomarańczy ).
Po dobie można dekorować lukrem, czekoladą itp.