Krem z pieczonych pomidorów z sosem śmietankowo-cydrowym

Malgorzata
23.11.2014
Krem z pieczonych pomidorów z sosem śmietankowo-cydrowym

Przepis

Krem z pieczonych pomidorów z sosem śmietankowo-cydrowym

Pyszna, kremowa zupa pomidorowa. Pieczenie wydobywa z pomidorów naturalną słodycz, i to nie jest już zwykła pomidorowa. Dodatkowy smaczek to sos cydro-bazyliowy, udane połączenie.

Oczywiście można ją podawać z innymi ulubionymi dodatkami (grzankami, paluszkami grissini, serowymi chipsami), lub bez dodatków. Polecam ją (jak i inne zupy warzywne) także na śniadanie. Można ją przygotować wieczorem i rano tylko odgrzać.

Czas przygotowania: 40 minut

Porcje: 2

Składniki:

6 pomidorów,

150 g serka śmietankowego Almette,

1 czerwona cebula,

1 ząbek czosnku,

1 l bulionu,

4 łyżki masła,

Garść listków bazylii,

150 ml Cydru Lubelskiego,

1 łyżeczka soku z cytryny,

2 łyżki orzeszków piniowych do dekoracji,

Cukier,

Sól,

Pieprz Cayenne,

Kilka gałązek tymianku,

Ocet balsamiczny,

Oliwa.

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek pokroić, zeszklić na maśle. Pomidory przeciąć na pół, usunąć zdrewniałe części, położyć na cebuli, posypać solą, pieprzem i szczyptą cukru, skropić octem balsamicznym, dodać gałązki tymianku, dusić 5 minut.Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 25 minut.

Przygotować sos: listki bazylii zblanszować (1 minuta we wrzącej wodzie, przełożyć do wody z lodem). Cydr zagotować, zredukować do 3 łyżek, zmiksować z odciśniętą bazylią, sokiem z cytryny i oliwą (oliwę dodawać stopniowo do uzyskania konsystencji gęstej śmietany). Doprawić do smaku solą i pieprzem.

Orzeszki zrumienić na patelni.

Pomidory przestawić na kuchenkę, dodać bulion, serek Almette, zmiksować blenderem, gotować 5 minut.

Przed podaniem polać sosem cydrowo-bazyliowym i posypać orzeszkami. Podawać z grzankami.