Wyjazd dziecka w roku szkolnym. Będą zatrzymania na lotnisku? Wiceminister: "Jest OBOWIĄZEK szkolny!"

Agnieszka
Prawo
09.07.2024 12:00
Wyjazd dziecka w roku szkolnym. Będą zatrzymania na lotnisku? Wiceminister: "Jest OBOWIĄZEK szkolny!"

Katarzyna Lubnauer, wiceminister MEN, w rozmowie z Radiem ZET została zapytana o wyjazdy wakacyjne uczniów w trakcie roku szkolnego. Coraz częściej słyszy się bowiem, że dziecko wraz z rodzicami wyjeżdża na wakacje w trakcie semestru, a godziny te usprawiedliwiają mu rodzice. Wiceministra MEN mówi jasno: “Jest obowiązek szkolny”. Jakie działania podejmie ministerstwo?

Wyjazdy w trakcie roku szkolnego

Resort edukacji otrzymuje informacje od dyrektorów i nauczycieli o tym, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, do którego dziecko może, ale nie musi chodzić. Efektem takiego podejścia jest między innymi fakt, że część uczniów wyjeżdża na rodzinne wakacje w trakcie roku szkolnego, a dwa tygodnie nieobecności usprawiedliwiają rodzice.

Wiceministra resortu edukacji została więc o to zapytana, a w odpowiedzi poinformowała, że uczniowie nie powinni wyjeżdżać w trakcie roku szkolnego i każdy zdaje sobie sprawę, że to ze szkodą dla dziecka, jeśli przez 2 tygodnie nie chodzi do szkoły. 

Zatrzymania na lotnisku możliwe także w Polsce?

Katarzyna Lubnauer dodała, że w niektórych krajach, rodzice próbujący wyjechać z dzieckiem w trakcie roku szkolnego mogą być nawet zatrzymani na lotnisku.

Dodała, że polski resort bada sprawę i poszukuje najlepszego sposobu na to, aby rodzice zrozumienie, że istnieje obowiązek szkolny. 

Jest OBOWIĄZEK szkolny. W wielu krajach rodzica mogą zatrzymać na lotnisku. My się na razie przyglądamy - mówiła Katarzyna Lubnauer. 

Obowiązek szkolny w Polsce

W Polsce obowiązek szkolny rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Trwa on do ukończenia przez ucznia 18. roku życia lub do zakończenia gimnazjum (obecnie szkoły podstawowej ośmioklasowej) i szkoły ponadpodstawowej, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

Konsekwencje niespełniania obowiązku szkolnego są dość poważne. Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka mogą zostać ukarani grzywną, a szkoła ma obowiązek poinformować odpowiednie instytucje, takie jak kuratorium oświaty czy ośrodek pomocy społecznej, o długotrwałych nieobecnościach ucznia. W skrajnych przypadkach może dojść do sprawy sądowej, co może prowadzić do nadzoru kuratora sądowego nad rodziną.

Obowiązek szkolny ma na celu zapewnienie każdemu dziecku dostępu do edukacji, która jest niezbędna dla jego rozwoju osobistego i zawodowego w przyszłości.

Kluczowe Punkty
  • Wiceministra MEN Katarzyna Lubnauer podkreśla istnienie obowiązku szkolnego.
  • Rodzice często usprawiedliwiają nieobecność dzieci związane z wyjazdami wakacyjnymi w trakcie roku szkolnego.
  • W niektórych krajach rodzice mogą być zatrzymani na lotnisku za próbę wyjazdu z dzieckiem w trakcie roku szkolnego.
  • Resort edukacji w Polsce bada najlepsze sposoby na przypomnienie rodzicom o obowiązku szkolnym.
  • Obowiązek szkolny w Polsce trwa do ukończenia 18 roku życia lub zakończenia edukacji ponadpodstawowej.
  • Konsekwencje niespełniania obowiązku szkolnego mogą obejmować grzywny i nadzór kuratorski.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną