Honorowi dawcy krwi z darmowymi przejazdami i parkingami!? Lewica z nową propozycją!

Justyna
Dofinansowania
05.07.2024 18:49
Honorowi dawcy krwi z darmowymi przejazdami i parkingami!? Lewica z nową propozycją!

Nowa inicjatywa Lewicy ma szansę zrewolucjonizować podejście do honorowego krwiodawstwa. Politycy proponują darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz bezpłatne parkowanie dla tych, którzy zdecydują się oddać krew.

Darmowe przejazdy i parkingi

Lewica przedstawia projekt, który ma nie tylko zachęcić mieszkańców Białegostoku do honorowego krwiodawstwa, ale również ułatwić im życie na co dzień. Inicjatywa pod nazwą "Kropka krwi darem życia" przewiduje, że osoby oddające krew w wakacje będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej za darmo przez cały miesiąc. To krok, który ma na celu popularyzację krwiodawstwa, szczególnie wśród młodych ludzi. Andrzej Aleksiejczuk, przewodniczący Organizacji Miejskiej Nowej Lewicy w Białymstoku podkreśla:

„Chcemy popularyzować to, co w czasie wakacji popularne nie jest. Chcemy też zachęcić do oddawania krwi ludzi młodych”.

Ale to nie koniec korzyści. Propozycja Lewicy zakłada również darmowe parkowanie w strefie płatnego parkowania przez co najmniej dwie godziny dziennie dla honorowych dawców krwi. To dodatkowy bonus, który ma ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom, które zdecydowały się na ten szlachetny gest. W ten sposób Lewica chce docenić i zmotywować mieszkańców do udziału w krwiodawstwie, które jest nieocenione w ratowaniu życia.

Apel do pracodawców

Lewica apeluje również do pracodawców, aby nie ograniczali pracownikom przysługujących benefitów z okazji oddania krwi. Chodzi o to, aby pracownicy mogli w pełni korzystać z przysługujących im praw bez obawy o negatywne konsekwencje zawodowe. Lewica zachęca pracodawców do wspierania pracowników w ich decyzji o oddaniu krwi, co jest szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, gdy liczba dawców często spada.

Korzyści dla oddających krew

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnorodne korzyści. Po oddaniu krwi każdy dawca otrzymuje porcję słodkiej czekolady jako posiłek regeneracyjny o wartości 4,5 tys. kcal, co odpowiada 9 tabliczkom czekolady. Dodatkowo, pracownik, który oddał krew, ma prawo do zwolnienia od pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym, zachowując prawo do wynagrodzenia.

Dawcy krwi mogą również skorzystać z ulgi podatkowej na darowizny przekazane na cele krwiodawstwa. Mogą odliczyć do 6% dochodu według przelicznika 130 zł za każdy oddany litr krwi. Honorowi dawcy otrzymują także wyniki wykonanych badań, KrewKartę oraz tytuł Honorowego Dawcy Krwi.

Czy Białystok stanie się wzorem dla innych miast w Polsce?

Kluczowe Punkty
  • Nowa inicjatywa Lewicy ma zrewolucjonizować podejście do honorowego krwiodawstwa.
  • Propozycja obejmuje darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz bezpłatne parkowanie dla honorowych dawców krwi.
  • Inicjatywa 'Kropka krwi darem życia' ma na celu popularyzację krwiodawstwa, szczególnie wśród młodych ludzi.
  • Apel do pracodawców o nieograniczanie benefitów dla pracowników oddających krew.
  • Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnorodne korzyści, w tym słodką czekoladę, zwolnienie od pracy i ulgę podatkową.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną