Niektóre sklepy, punkty usługowe i restauracje wprowadziły nową usługę finansową, z której klienci są niezadowoleni. Chodzi o konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty.
Dodatkowa opłata za płatność kartą
Sprawę przybliżył portal wnp.pl. Okazuje się, że lokale restauracyjne i sklepy określają dodatkową opłatę mianem “usługi finansowej”. Jest to opłata pobierana za płatność kartą.
Koszty przesuwane są na klientów
Placówki argumentują wprowadzenie opłaty wysokimi kosztami obsługi płatności bezgotówkowych oraz koniecznością płacenia dziennej prowizji od utargu. Ponadto podkreślają, że ceny dzierżawy terminali i usług serwisowych znacznie wzrosły. Wiele mniejszych firm skarży się na konieczność płacenia dodatkowych opłat za niskie obroty. Dzięki wprowadzeniu “usługi finansowej” część tych kosztów zostaje przesunięta na klienta.
Ile wynosi dodatkowa opłata?
Są placówki, które wprowadziły już nową “usługę finansową”. Koszt takiej usługi to zazwyczaj od 0,5 do 2% wartości rachunku.
Czy ta “usługa finansowa” jest legalna?
Usługa jest legalna. Warunkiem jej pobrania jest uprzednie poinformowanie o tym fakcie klienta przed dokonaniem przez niego płatności.
W wielu lokalach doliczona “usługa finansowa” nie jest wyodrębniona na rachunku. W przypadku doliczania ukrytych opłat sprawa może trafić do Rzecznika Praw Konsumenta. Wówczas przedsiębiorca musi liczyć się z nałożonymi na niego sankcjami.
Limit płatności gotówkowych już przesądzony
Przypomnijmy, że Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przyjęciu pakietu regulacji prawnych dotyczących przeciwdziałania prania pieniędzy. Nowe przepisy wprowadzą rewolucję w płatnościach
Unia Europejska dąży do ograniczenia płatności gotówkowych i chce:
- ustanowić GÓRNY limit na poziomie 10 tysięcy euro (ok. 43 tys. zł) dla wszystkich krajów EU,
- wprowadzić obowiązkową weryfikację klienta przy wydatkach powyżej 3 tysięcy euro czyli 13 tys. zł.
Limit ten będzie dotyczył:
- transakcji między firmami,
- transakcji między konsumentami a przedsiębiorcami.
Nowe przepisy mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 2027 roku.