Ten kraj jest najbardziej zapracowany w UE! Od lipca wprowadzi 6-dniowy tydzień pracy!

Newsy
20.06.2024 21:56
Ten kraj jest najbardziej zapracowany w UE! Od lipca wprowadzi 6-dniowy tydzień pracy!

W przeciwieństwie do wielu państw, które rozważają skrócenie tygodnia pracy do czterech dni, Grecja wybiera inną ścieżkę. Już od lipca pracownicy w tym kraju będą pracować dłużej, a nie krócej. Maksymalny dopuszczalny wymiar pracy zostanie zwiększony do 48 godzin tygodniowo. To kontrowersyjna decyzja, która budzi wiele emocji i dyskusji. Czy to krok w dobrym kierunku?

Legalizacja wyzysku czy korzyść dla pracowników?

Wprowadzenie nowych przepisów od lipca wzbudza wiele kontrowersji w Grecji. Związki zawodowe wyrażają swoje niezadowolenie, oskarżając władze o legalizację wyzysku pracowniczego.

Jednakże istnieją również pozytywne aspekty dodatkowego wysiłku. Pracodawcy, którzy zdecydują się na pracę w szósty dzień tygodnia, będą zobowiązani do wypłaty znaczących dodatków. Jeśli sobota przypada na szósty dzień pracy, pracownicy otrzymają dodatek w wysokości 40% dniówki, a w niedzielę i święta aż 115%.

Decyzja o podjęciu pracy w szóstym dniu tygodnia pozostaje w gestii pracownika, ale nowe przepisy otwierają pole do dyskusji na temat równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Pozytywne aspekty dla rynku pracy

Podkreślono, że jednym z powodów wydłużenia dopuszczalnego czasu pracy są "niedobory na rynku pracy". Mimo że Grecja ma jedne z najwyższych wskaźników bezrobocia w Europie, wiele branż nadal boryka się z niedoborem wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Dzięki nowym przepisom zakłady przemysłowe z rotacyjną pracą zmianową i wysoko wyspecjalizowanym personelem nie będą musiały przerywać procesów produkcyjnych

- pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", cytując wypowiedź greckiego Ministerstwa Pracy.

Przeciwdziałanie szarej strefie

Rząd argumentuje, że konieczne jest dostosowanie prawa do aktualnych warunków. Zauważa się, że wielu Greków obecnie pracuje ponad normę, otrzymując wynagrodzenie poza oficjalnym obiegiem. Rzecznik ministerstwa wyjaśnia, że teraz te płatności będą legalnie regulowane, co ma na celu przejrzystość gospodarki.

Według danych Eurostatu, Grecy już teraz pracują najdłużej w Unii Europejskiej, mimo pięciodniowego tygodnia pracy.

Poparcie pracodawców

Nowe regulacje zostały entuzjastycznie przyjęte przez pracodawców, którzy od dawna oczekiwali na ich wprowadzenie. Athanassios Kelemis, dyrektor zarządzający Niemiecko-Greckiej Izby Handlowej w Atenach, zauważył, że branże sezonowe lub z dużymi zamówieniami przy ograniczonych zasobach ludzkich, bardzo pozytywnie odebrały te nowe przepisy.

Krytyka ze strony związków zawodowych

Inaczej reagują na te zmiany związki zawodowe i lewicowe ugrupowania. Krytykują rząd za sankcjonowanie wyzysku nisko wykwalifikowanych pracowników w branży turystycznej i ostrzegają przed ryzykiem wypalenia zawodowego.

Pomysł wprowadzenia dłuższego tygodnia pracy w Grecji nie jest nowy. Już 12 lat temu, w 2012 roku, wierzyciele Grecji ze strefy euro naciskali na rząd w Atenach, aby w ramach drugiego pakietu ratunkowego dla kraju wprowadził sześciodniowy tydzień pracy.

Kluczowe Punkty
  • Grecja wydłuża tydzień pracy do 48 godzin.
  • Kontrowersyjna decyzja budzi wiele emocji.
  • Pracownicy otrzymają dodatki za pracę w soboty, niedziele i święta.
  • Nowe przepisy mają przeciwdziałać szarej strefie.
  • Pracodawcy popierają regulacje, związki zawodowe krytykują.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną