Truskawki z bazarków bezpieczniejsze niż z marketów!? Wyniki badań zaskakują!

Justyna
Dieta i żywienie
14.06.2024 20:20
Truskawki z bazarków bezpieczniejsze niż z marketów!? Wyniki badań zaskakują!

Przez lata uważano, że truskawki kupowane na lokalnych bazarkach i od rolników są zdrowsze i mniej zanieczyszczone pestycydami niż te z dużych sieci handlowych. Czy to prawda? Fundacja Pro-Test przeprowadziła szczegółowe badania, które mogą zaskoczyć wielu konsumentów!

Badania fundacji Pro-Test

Fundacja Pro-Test postanowiła sprawdzić, czy powszechne przekonanie o wyższej jakości truskawek z bazarków i od rolników jest zgodne z rzeczywistością. Przeanalizowano truskawki kupione na jednym z warszawskich bazarków oraz od rolnika sprzedającego owoce bezpośrednio z samochodu w Warszawie. Celem było zbadanie zawartości ponad 540 różnych pestycydów.

Wyniki testów

Badania wykazały, że truskawki kupione na warszawskim bazarku zawierały pozostałości sześciu różnych pestycydów. Choć nie przekroczono dopuszczalnych limitów, obecność wielu różnych związków chemicznych budzi obawy. Natomiast truskawki zakupione bezpośrednio od rolnika również nie były wolne od pestycydów. W owocach tych wykryto pięć różnych pestycydów, co podważa przekonanie o ich większej czystości.

Dla porównania, wcześniejsze badania Fundacji Pro-Test wykazały, że truskawki z Lidla zawierały trzy różne pestycydy, a te z Biedronki – siedem. Tym samym wyniki pokazują, że ilość pestycydów w truskawkach z różnych źródeł może być porównywalna, niezależnie od miejsca zakupu. Choć lokalne owoce często uważane są za zdrowsze, rzeczywistość okazuje się być bardziej skomplikowana. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie i sposób uprawy kupowanych produktów, niezależnie od miejsca zakupu.

Analiza i wnioski

Fundacja Pro-Test podkreśla, że choć żadna z badanych próbek nie przekroczyła dopuszczalnych limitów ustalonych przez europejskie normy, obecność wielu różnych pestycydów w truskawkach jest niepokojąca. Przedstawiciele fundacji podkreślają:

„Trzeba zaznaczyć, że nie ma zdrowych pestycydów. Mimo że wykryte ilości pestycydów w badanych truskawkach nie przekraczały dopuszczalnych norm, to i tak wyniki testu budzą niepokój ze względu na dużą liczbę różnych szkodliwych związków. Nawet jeżeli pojedynczo mieszczą się one w granicach normy, to efekty działania mieszanki wielu różnych pestycydów na nasze zdrowie wciąż nie są dobrze poznane. Badania pokazują, że toksyczność poszczególnych pestycydów może wzrosnąć, jeśli wejdą w reakcję z innymi”.

Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że konsumenci zjadają w ciągu dnia różne produkty, które mogą zawierać pestycydy. Ryzyko kumulacji szkodliwych substancji w organizmie staje się wtedy jeszcze większe. To właśnie dlatego dalsze badania są konieczne, aby lepiej zrozumieć długoterminowe efekty spożywania owoców z pozostałościami pestycydów.

Gdzie najchętniej kupujecie świeże owoce?

Kluczowe Punkty
  • Fundacja Pro-Test przeprowadziła badania jakości truskawek z różnych źródeł.
  • Badano truskawki z warszawskiego bazarku oraz od rolnika sprzedającego owoce bezpośrednio.
  • W truskawkach z bazarku wykryto pozostałości sześciu różnych pestycydów.
  • Truskawki od rolnika zawierały pięć różnych pestycydów.
  • Dla porównania, truskawki z Lidla miały trzy pestycydy, a z Biedronki – siedem.
  • Obecność wielu pestycydów budzi obawy, mimo że nie przekroczono dopuszczalnych limitów.
  • Fundacja Pro-Test podkreśla konieczność dalszych badań nad wpływem mieszanki pestycydów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną