Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby?

Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby?

O takich porach roku jak jesień i zima ciężko kupić naprawdę smaczne i dojrzałe pomidory. Pozostawiają one bardzo wiele do życzenia, jeśli chodzi o słodycz i miękkość. Ten łatwy zabieg pozwoli nam jednak podnieść ich walory smakowe.

 

Pomidory wprowadzić do swojej diety z uwagi na likopen, który zawierają. To związek z grupy karetonoidów o najsilniejszym działaniu przeciwutleniającym. Regularne jedzenie pomidorów zmniejsza ryzyko zawału serca, obniża cholesterol, poprawia pracę układu nerwowego, korzystnie wpływa na trawienie, wzmacnia odporność i chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami, wpływając tym samym na opóźnienie procesów starzenia.

 

Zdjęcie Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby? #1

Wszystkie te zalety dotyczą surowych pomidorów, jak i tych po obróbce termicznej, sosów, ketchupów i koncentratów pomidorowych. Surowe pomidory mają znacznie więcej witamin, jednak likopen z tych po obróbce przyswajamy znacznie lepiej. Warunek jest jeden, pomidor musi być dojrzały.

Jak to osiągnąć, kiedy sklepowe pomidory (zwłaszcza zimą, chociaż nie tylko) pozostawiają wiele do życzenia?

W prosty, tani i domowy sposób z łatwością zmienimy niedojrzałe pomidory w miękki, soczyste i słodkie warzywa. Do tego zabiegu potrzebna nam będą oczywiście pomidory, a także jabłka (jedno jabłko na 3 niewielkie pomidory) oraz papierowa torba. Dzięki wykorzystaniu tych produktów, które prawie każda z nas ma już w domu nie będziemy musiały czekać zbyt długo, by nasze warzywa dojrzały. Wystarczy, jeśli umieścimy nasze pomidory wraz z jabłkiem w papierowej torbie i szczelnie je zamkniemy. Warzywa mogą dojrzeć już w kilka godzin, w ekstremalnych przypadkach będą potrzebowały nawet 5 dni. Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie pomidory kupimy, jak dojrzałe jest jabłko i jak szczelnie zamkniemy torbę. Zazwyczaj jednak sztuczka pozwala nam się cieszyć słodkimi i soczystymi pomidorami już po jednym dniu.

Zdjęcie Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby? #2

Na czym polega sztuczka?

Jabłka wydzielają etylen – bezwonny  gaz, który jest naturalnym hormonem roślinnym. Wpływa on na rozwój i wzrost roślin, dojrzewanie owoców i warzyw, a także kiełkowanie nasion.  Gaz ten będzie się kumulował w zamkniętej torebce, w  której leżakują nasze pomidory i stymulował ich dojrzewanie.  

Jednocześnie musimy pamiętać, by dojrzałych pomidorów nie przechowywać w bliskim sąsiedztwie z jabłkami, ponieważ mogą się przedwcześnie zepsuć.

 

Ciekawostka

Czy wiedziałyście, że są przeciwwskazania dotyczące spożywania pomidorów? Nie powinni ich jeść pacjenci z dną moczanową i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Unikać ich powinny mamy karmiące, gdyż te uczulające warzywa powinno wprowadzać się do menu dzieci stopniowo. Bardzo ostrożnie powinny je  spożywać osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w szczególności refluks.

Patrycja

Polecane