Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby?

Patrycja
Kulinaria
31.03.2021 12:57
Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby?

Pomidory to nieodłączny element naszej diety, znane ze swoich licznych właściwości zdrowotnych i doskonałego smaku. Niestety, podczas jesieni i zimy często napotykamy na trudność w znalezieniu naprawdę smacznych i dojrzałych pomidorów. Te dostępne w sklepach zwykle nie są na tyle dojrzałe, by cieszyć nasze podniebienia. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób na poprawę ich walorów smakowych.

Likopen - Klucz do Zdrowia

Likopen, związek z grupy karotenoidów, odgrywa kluczową rolę w naszej diecie. Pomidory są jego bogatym źródłem, a regularne spożywanie tych warzyw może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Zmniejsza ryzyko zawału serca, obniża poziom cholesterolu, poprawia pracę układu nerwowego, wzmacnia odporność i chroni przed wolnymi rodnikami, co wpływa na opóźnienie procesów starzenia. Znajdujemy go zarówno w surowych pomidorach, jak i tych po obróbce termicznej.

Dlaczego Dojrzałość Pomidora Jest Ważna?

Kluczowe znaczenie ma dojrzałość pomidora. W surowych pomidorach znajdziemy więcej witamin, natomiast likopen z tych po obróbce jest lepiej przyswajany. Warunek jest jeden - pomidor musi być dojrzały. Zimą często spotykamy się z problemem niedojrzałych pomidorów, które nie spełniają naszych oczekiwań smakowych.

Prosty Zabieg Domowy na Dojrzewanie Pomidorów

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie prostego, domowego zabiegu. Potrzebne będą pomidory, jabłka (jedno jabłko na trzy małe pomidory) oraz papierowa torba. Umieszczając pomidory wraz z jabłkiem w papierowej torbie i szczelnie ją zamykając, możemy przyspieszyć ich dojrzewanie. Jabłka wydzielają etylen, naturalny hormon roślinny, który stymuluje dojrzewanie pomidorów. W zależności od warunków, proces ten może trwać od kilku godzin do pięciu dni.

Zdjęcie Dlaczego warto wkładać pomidory do papierowej torby? #1

Zasada Etylenu: Jak Działa Ten Proces?

Jabłka, wydzielając etylen, sprawiają, że gaz ten gromadzi się w zamkniętej torbie, przyspieszając dojrzewanie pomidorów. Ważne jest, aby pamiętać, że dojrzałe pomidory nie powinny być przechowywane w bliskim sąsiedztwie z jabłkami, ponieważ mogą się one przez to szybciej psuć.

Ciekawostki i Ostrzeżenia

Choć pomidory są zdrowe, istnieją pewne przeciwwskazania. Osoby z dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także kobiety karmiące powinny unikać pomidorów. Ponadto, osoby z dolegliwościami układu pokarmowego, w szczególności z refluks, powinny spożywać je z ostrożnością.

Kluczowe Punkty
  • Pomidory są doskonałym źródłem likopenu, który ma wiele korzyści zdrowotnych.
  • Dojrzałość pomidora jest kluczowa dla jego wartości odżywczych.
  • Pomidory zimą zwykle nie są dojrzałe, co obniża ich wartość smakową.
  • Zabieg domowy z użyciem jabłek i papierowej torby może pomóc przyspieszyć dojrzewanie pomidorów.
  • Etylen wydzielany przez jabłka przyspiesza dojrzewanie pomidorów w zamkniętej torbie.
  • Dojrzałe pomidory nie powinny być przechowywane obok jabłek, ponieważ mogą szybciej się psuć.
  • Pomidory mogą nie być odpowiednie dla osób z dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów, kobiet karmiących i osób z problemami z układem pokarmowym.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną