Podatku od posiadania aut spalinowych nie będzie! Rząd ma nowy plan!

Justyna
Podatki
30.04.2024 18:56
Podatku od posiadania aut spalinowych nie będzie! Rząd ma nowy plan!

Rząd Polski ogłosił rewolucyjne zmiany, które przynoszą ulgę kierowcom aut spalinowych. Zamiast wprowadzenia podatku od posiadania pojazdów spalinowych, planowane jest nowe rozwiązanie. Jak nowy plan może wpłynąć na rynek motoryzacyjny w Polsce?

Koniec podatku od spalinówek

Podatek od posiadania pojazdów spalinowych był jednym z tzw. kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Jego wprowadzenie budziło kontrowersje, jednak po rozmowach z Komisją Europejską rząd wycofał ten pomysł. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła, że Komisja zatwierdziła nowe rozwiązanie, które zastępuje podatek. W swoich mediach społecznościowych napisała:

„Podatku od posiadania aut spalinowych w Polsce nie będzie! Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek ministerstwa w tej sprawie. Podatek zastąpi program dopłat do zakupu aut elektrycznych. Kij zamieniamy na marchewkę!".

Program dopłat do aut elektrycznych

Nowy plan rządu ma na celu wsparcie elektromobilności poprzez dopłaty do samochodów elektrycznych. W ramach tego programu przewidywane jest dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych na zakup auta elektrycznego.

Co więcej, osoby mniej zamożne mogą liczyć na dodatkową pomoc finansową. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pęczyńska-Nałęcz zaznaczyła:

„Chodzi o logikę zachęty, a nie kary (..), przeznaczamy na to 1,5 miliarda złotych z grantu”.

Zmiana na rynku motoryzacyjnym

Decyzja o zastąpieniu podatku programem dopłat jest ważna dla kierowców w Polsce. Nowy plan nie tylko znosi potencjalne obciążenia podatkowe dla posiadaczy aut spalinowych, ale również wspiera zakup samochodów elektrycznych, co ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej i ochrony środowiska. Program dopłat ułatwi dostęp do samochodów elektrycznych, przyczyniając się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza.

Krajowy Plan Odbudowy w liczbach

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje, że Polska otrzyma łącznie 59,8 miliarda euro (268 miliardów złotych), w tym 25,27 miliarda euro (113,28 miliarda złotych) w formie dotacji i 34,54 miliarda euro (154,81 miliarda złotych) w formie preferencyjnych pożyczek. Część tych środków zostanie przeznaczona na program dopłat do aut elektrycznych, co ma przyczynić się do wsparcia ekologicznych rozwiązań i przyspieszenia transformacji energetycznej.

Kluczowe Punkty
  • Polski rząd wycofał się z wprowadzenia podatku od posiadania aut spalinowych po rozmowach z Komisją Europejską.
  • Zamiast podatku, wprowadzono program dopłat do zakupu aut elektrycznych.
  • Dopłaty mogą wynosić do 30 tysięcy złotych, z dodatkową pomocą dla osób mniej zamożnych.
  • Program ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska i transformacji energetycznej w Polsce.
  • Krajowy Plan Odbudowy przewiduje wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, które obejmuje także program dopłat do aut elektrycznych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną