Pobyt w szpitalu nie jest całkowicie darmowy! Za to zapłacisz mimo, że masz ubezpieczenie

Martyna P.
Prawo
30.04.2024 9:40
Pobyt w szpitalu nie jest całkowicie darmowy! Za to zapłacisz mimo, że masz ubezpieczenie

Wydawałoby się, że szpitalne leczenie jest w pełni refundowane przez NFZ. Niestety pobyt w placówkach wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami.

Za te rzeczy szpitale mogą pobierać dodatkowe opłaty

Pacjenci, którzy opłacają składkę zdrowotną mają prawo do bezpłatnego pobytu i leczenia w szpitalu. Niestety za niektóre usługi w szpitalu trzeba zapłacić. Należą to nich między innymi korzystanie z telewizora, szatnia, czy parking.

"Przebywając w szpitalu lub odwiedzając w nim członka rodziny, osobę bliską lub znajomego możesz spotkać z koniecznością poniesienia innych opłat. Jeśli jesteś pacjentem być może będziesz musiał zapłacić za korzystanie z telewizora w sali chorych, a jeśli jesteś osobą odwiedzającą możesz ponieść opłatę np. za obuwie ochronne lub ochraniacze, za parking przyszpitalny, czy za korzystanie z szatni"- czytamy na oficjalnej stronie

Płatna dokumentacja medyczna

Szpitale mogą pobierać opłatę za każdą dodatkową kopię dokumentacji medycznej.

Transport sanitarny

Szpitale mogą również pobierać opłaty za transport sanitarny w sytuacjach, które nie są uznane za medycznie konieczne. Przykładem może być przewóz pacjenta do innego miasta na zabieg lub powrót do domu po zakończeniu hospitalizacji.

Pobyt w salach jedno- lub dwuosobowych

Pacjenci mogą zdecydować się na skorzystanie z sal jedno- lub dwuosobowych, co w wielu szpitalach wiąże się z dodatkową opłatą. Takie sale zapewniają większy komfort, prywatność i często lepsze warunki, ale są dostępne za opłatą, której wysokość zależy od danego szpitala.

Leki niewpisane na listę refundacyjną

Nie wszystkie leki są objęte refundacją. Szpitale mogą pobierać opłaty za leki niewpisane na listę refundacyjną, które są przepisane pacjentom w trakcie hospitalizacji. W zależności od rodzaju i ceny leku, może to stanowić znaczny koszt.

Pobyt rodzica przy dziecku

W przypadku hospitalizacji dziecka, rodzice często chcą towarzyszyć mu przez cały czas. Wielu szpitali oferuje taką możliwość, jednakże może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, zwłaszcza jeśli rodzic chce korzystać z łóżka czy posiłków zapewnianych przez szpital.

Opłata może dotyczyć również pobytu bliskiej osoby pacjentki podczas porodu.

Zdjęcie Darmowy pobyt w szpitalu nie jest całkowicie bezpłatny! Lista płatnych usług jest długa #1

Za te rzeczy szpital NIE MOŻE pobierać opłat

W oficjalnym komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że szpitale NIE MOGĄ pobierać opłat za leki, energię elektryczną czy znieczulenie zewnątrzoponowe.

NFZ informuje, że jeśli szpital pobiera takie opłaty, należy to zgłosić, gdyż jest to naruszenie zasad realizacji umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. Pobieranie takich opłat jest podstawą do nałożenia kary umownej na świadczeniodawcę.

Pacjent nie musi zabierać swoich leków

Szpital nie może nakazywać pacjentowi zabierania ze sobą leków, które przyjmowane są na stałe.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz TUTAJ

Kluczowe Punkty
  • Za niektóre usługi w szpitalu trzeba zapłacić, mimo opłaconej składki zdrowotnej.
  • Szpitale mogą pobierać opłaty za korzystanie z telewizora, szatni, parkingu oraz za dodatkowe kopie dokumentacji medycznej.
  • Opłaty mogą również dotyczyć transportu sanitarnego nieuznanego za medycznie konieczny, pobytu w salach jedno- lub dwuosobowych, leki niewpisane na listę refundacyjną, i pobyt rodzica przy dziecku.
  • Szpitale NIE MOGĄ pobierać opłat za leki, energię elektryczną czy znieczulenie zewnątrzoponowe.
  • Pacjent nie musi zabierać swoich leków, które przyjmuje na stałe.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną