Polacy chcieli zaoszczędzić, a zapłacą jeszcze więcej! Kto będzie musiał wymienić piec gazowy?

Agnieszka
Biznes i finanse
12.02.2024 11:22
Polacy chcieli zaoszczędzić, a zapłacą jeszcze więcej! Kto będzie musiał wymienić piec gazowy?

Najnowszy raport Forum Energii nie pozostawia złudzeń. Po 2027 roku za ogrzewanie domu gazem i węglem zapłacimy dużo więcej. Powodem tego jest fakt, że wtedy też w życie wejdą opłaty za emisję budynku. Poznaj szczegóły.

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Komisja Europejska zarekomendowała redukcję gazów cieplarnianych do 2040 roku. Emisja ma się zmniejszyć o 90 procent względem jej poziomy z 1990 roku. Oznacza to, że posiadacze i mieszkańcy kilkudziesięcioletnich domów będą musieli zmienić ich ogrzewania z gazowego lub węglowego, na taki, który ma mniejszą emisyjność. 

Jeśli po 2027 roku gospodarstwo domowe wciąż będzie korzystało z węgla lub gazu do ogrzania budynku, będzie płaciło opłatę za emisyjność budynku.

Oznacza to, że osoby inwestujące w obecnie tańsze ogrzewanie np. gazowe, w przyszłości mogą na tym stracić. Zwraca na to uwagę raport Forum Energii.

“Budynki w pułapce gazowej” - raport Forum Energii

Aleksandra Dziadykiewicz z Forum Energii zwraca uwagę na fakt, że po 2027 roku wejdą w życie opłaty za emisyjność budynków, czyli ETS 2.

Co więcej, zdaniem Tobiasza Adamczewskiego, dyrektora programu OZE w Forum Energii i autora raportu "Budynki w pułapce gazowej":

Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania. To oznacza, że konieczna jest interwencja rządu, która oprócz komunikowania nadchodzących zmian, powinna polegać na wyrównaniu kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu w obecnym okresie przejściowym, żeby krótkoterminowe sygnały cenowe nie narażały inwestorów na wyższe koszty w dłuższym horyzoncie czasowym – wyjaśnia. 

Wiceminister klimaty radzi: udaj się do gminy

Wiceminister klimatu Urszula Zielińska w rozmowie z Radiem Zet zapytana została, co mają zrobić właściciele domów, którzy zainwestowali niedawno w kotły gazowe.

Stwierdziła, że najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do gminy  i zapytać, czy jest ekspert, który doradzi, co w budynku trzeba zrobić na początku. 

Dodała, że między innymi na takie cele ma iść 21 mld zł z KPO. Okazuje się jednak, że właściciel domu najpierw z własnej kieszeni musi dokonać modernizacji, a potem ewentualnie odzyskać część kosztów od gminy. 

Kluczowe Punkty
  • Opłaty za emisję budynku wejdą w życie po 2027 roku, zwiększając koszty ogrzewania domu gazem i węglem.
  • Komisja Europejska zaleca redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90% do 2040 roku.
  • Gospodarstwa domowe korzystające z węgla lub gazu do ogrzewania będą płaciły opłatę za emisyjność budynku po 2027 roku.
  • Forum Energii wskazuje, że osoby inwestujące w tańsze ogrzewanie, np. gazowe, mogą w przyszłości na tym stracić.
  • Wiceminister klimatu radzi właścicielom domów z kotłami gazowymi, aby udać się do gminy i skonsultować dalsze kroki z ekspertami.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną