Nagły wzrost zainteresowania dwoma lekami. Sygnał alarmowy dla farmaceutów.

Ewelina
Kobiece dolegliwości
15.04.2023 7:27
Nagły wzrost zainteresowania dwoma lekami. Sygnał alarmowy dla farmaceutów.

Wśród klientów aptek w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost popularności dwóch leków, a mianowicie Ozempic i Trulicity. Oba preparaty są stosowane w leczeniu cukrzycy, jednak zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto zastanowić się, na czym polega ich działanie oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania.

Ozempic 

Ozempic to lek, który zawiera semaglutydę, czyli syntetyczny analog glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Działa on na wiele sposobów, m.in. poprzez:

  • zwiększenie wytwarzania insuliny,
  • spowolnienie opróżniania żołądka,
  • zwiększenie uczucia sytości
  • zmniejszenie wydzielania glukagonu.

Dzięki tym działaniom Ozempic pozwala na utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Warto jednak zaznaczyć, że lek ten nie jest odpowiedni dla każdego pacjenta. Przeciwwskazaniami do stosowania Ozempic są m.in. nietolerancja laktozy, choroba zapalna jelit, ciąża oraz karmienie piersią.

Trulicity

Trulicity to z kolei lek zawierający dulaglutyd, który również jest syntetycznym analogiem GLP-1. Podobnie jak Ozempic, działa on na wiele sposobów, m.in.:

  • poprzez zwiększenie wytwarzania insuliny,
  • spowolnienie opróżniania żołądka,
  • zwiększenie uczucia sytości
  • zmniejszenie wydzielania glukagonu.

Trulicity stosowany jest głównie u osób z cukrzycą typu 2, które nie uzyskują odpowiedniego poziomu kontroli glikemii za pomocą diety i aktywności fizycznej. Podobnie jak w przypadku Ozempic, przeciwwskazaniami do stosowania Trulicity są m.in. nietolerancja laktozy, choroba zapalna jelit, ciąża oraz karmienie piersią.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania tych leków skonsultować się z lekarzem. To on podejmie decyzję o ich zastosowaniu oraz dobierze odpowiednią dawkę. Ponadto, leki te są stosowane przez wstrzyknięcie podskórne, co wymaga od pacjenta odpowiedniego szkolenia oraz umiejętności samodzielnego podawania sobie zastrzyków.

Podsumowując, leki Ozempic i Trulicity zyskują na popularności wśród klientów aptek ze względu na skuteczność w leczeniu cukrzycy typu 2. Należy jednak pamiętać, że są to leki, które wymagają konsultacji z lekarzem oraz odpowiedniego szkolenia przed rozpoczęciem stosowania.

Nagły wzrost popularności leków

Możliwe, że wzmożone zainteresowanie lekami Ozempic i Trulicity wynika także z faktu, że oba preparaty wpływają na spadek masy ciała. Dzięki temu osoby, które stosują te leki, mogą zauważyć poprawę swojej sylwetki. Niemniej jednak, należy pamiętać, że głównym celem stosowania tych leków jest leczenie cukrzycy typu 2, a nie odchudzanie. W przypadku osób, które chcą schudnąć, ale nie mają cukrzycy, należy rozważyć inne metody redukcji masy ciała.

Poważne konsekwencje zdrowotne

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że stosowanie leków Ozempic i Trulicity bez wskazań medycznych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Głównym działaniem tych leków jest obniżenie poziomu cukru we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny oraz zmniejszenie wydzielania glukagonu. W przypadku osób, które nie mają cukrzycy i nie mają problemów z regulacją poziomu cukru we krwi, takie działanie może przynieść negatywne skutki zdrowotne, takie jak hipoglikemia czy też zaburzenia równowagi elektrolitowej. Ponadto, stosowanie tych leków bez wskazań medycznych może prowadzić do niepotrzebnych kosztów i skutkować zaniepokojeniem pacjenta, który może nieświadomie wprowadzić niepotrzebne zmiany w swoim leczeniu.

Warto zaznaczyć, że stosowanie leków Ozempic i Trulicity powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza oraz zgodnie z zaleceniami producenta i dawkowaniem zaleconym przez specjalistę. Każdy pacjent przed rozpoczęciem stosowania tych preparatów powinien przejść odpowiednie badania oraz skonsultować się z lekarzem w celu określenia indywidualnych wskazań i przeciwwskazań. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczność leczenia.

Podsumowanie

Podsumowując, stosowanie leków Ozempic i Trulicity bez wskazań medycznych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych oraz do niepotrzebnych kosztów. W przypadku osób, które chcą schudnąć, ale nie mają cukrzycy, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zdrowej diety oraz regularna aktywność fizyczna. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze najlepsze metody leczenia odpowiednie dla indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną