Szpital ostrzega rodziców! Dzieci ryzykują życie w nowym internetowym trendzie!

Justyna
Dziecko
23.06.2024 19:56
Szpital ostrzega rodziców! Dzieci ryzykują życie w nowym internetowym trendzie!

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie ostrzega rodziców przed nowym, skrajnie niebezpiecznym trendem, który pojawił się w internecie. Sprawdź, na czym polega to ryzyko i co mogą zrobić rodzice, aby ochronić swoje pociechy.

Niebezpieczne wyzwanie w internecie

W ostatnich tygodniach na popularności zyskało wyzwanie, które polega na nagrywaniu filmików, na których dzieci przyjmują duże ilości tabletek przeciwbólowych, a następnie publikują te nagrania w internecie. Celem jest rywalizacja, kto zażyje więcej leków w jak najkrótszym czasie

Portal gorzowianin.pl opisał przypadek, w którym zaniepokojona matka otrzymała wiadomość w elektronicznym dzienniku od szkoły swojego dziecka. W treści wiadomości, przesłanej przez jedną z gorzowskich szkół, znalazło się ostrzeżenie przed tym niepokojącym zjawiskiem. Pedagog szkolny oraz wychowawcy klas napisali:

"Informujemy, iż otrzymaliśmy wiadomość o niepokojącym zjawisku wśród dzieci i młodzieży zgłaszanym przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie, polegającym na uczestnictwie w różnego rodzaju challengach, stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Hospitalizowani nieletni pacjenci stają się ofiarami cyberprzemocy w sieci.

Na forach internetowych inspirują się i zachęcają do rywalizacji, która prowadzi do zażywania znacząco zwiększonych dawek leków, bez wskazań medycznych lub też do innych zachowań skrajnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia małoletnich. W związku z istniejącym zagrożeniem prosimy państwa o czujność i kontrolę nad poczynaniami swoich dzieci. Jednocześnie w szkole zostaną wdrożone działania prewencyjne skierowane do uczniów. Z poważaniem pedagog szkolny oraz wychowawcy klas".

Śmiertelne ryzyko

Karolina Gaweł, kierownik apteki szpitala i wojewódzki konsultant w dziedzinie farmakologii klinicznej, podkreśla, że leki dostępne bez recepty tylko pozornie są bezpieczne. Przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Spożywanie dużych ilości leków przeciwbólowych bez wskazań medycznych jest niezwykle ryzykowne i może mieć tragiczne skutki.

Apel do rodziców

Szpital oraz szkoły apelują do rodziców o wzmożoną czujność i kontrolę nad poczynaniami swoich dzieci w sieci. Zwracają uwagę, że dzieci często podejmują takie wyzwania, chcąc zaimponować rówieśnikom, nie zdając sobie sprawy z poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Rodzice mogą podjąć kilka kroków, aby chronić swoje dzieci przed niebezpiecznymi internetowymi wyzwaniami. Przede wszystkim, warto rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń związanych z takimi zachowaniami oraz tłumaczyć im konsekwencje zdrowotne i prawne. Regularne monitorowanie aktywności dzieci w sieci, ustawianie odpowiednich filtrów i ograniczeń, a także edukowanie ich na temat odpowiedzialnego korzystania z internetu, może znacząco zmniejszyć ryzyko. Działania prewencyjne powinny obejmować również współpracę z nauczycielami i szkołami.

Kluczowe Punkty
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie ostrzega przed nowym niebezpiecznym trendem w internecie.
  • Dzieci nagrywają filmiki, w których przyjmują duże ilości tabletek przeciwbólowych.
  • Szkoły ostrzegają rodziców przed ryzykownym zachowaniem uczniów.
  • Przekroczenie zalecanej dawki leków bez recepty może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
  • Szpital i szkoły apelują do rodziców o kontrolę nad poczynaniami swoich dzieci w sieci.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną