Duże zmiany dla pacjentów od 1 stycznia. O tym warto pamiętać!

Justyna
Zdrowie
24.12.2023 16:19
Duże zmiany dla pacjentów od 1 stycznia. O tym warto pamiętać!

Zbliżający się Nowy Rok przyniesie dla pacjentów w Polskim systemie opieki zdrowotnej istotne zmiany, zarówno dotyczące dostępności leków, jak i organizacji szpitalnych oddziałów ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia podjęli decyzję o wprowadzeniu szeregu regulacji, które mają poprawić jakość świadczeń medycznych, choć nie zawsze będą korzystne dla portfeli pacjentów.

Podwyżki cen leków recepturowych w aptekach

Jedną z kluczowych zmian jest podwyżka cen leków recepturowych dostępnych w aptekach. Ma to związek z nieprawidłowościami na rynku, które zauważył Narodowy Fundusz Zdrowia:

“W przypadku leków recepturowych dochodzi do sytuacji, gdzie maść na trądzik potrafi kosztować więcej niż roczna terapia pacjenta z nowotworem. Kontrole NFZ potwierdzają, że na rynku leków recepturowych dochodzi do nieprawidłowości. Niektórymi sprawami zajmują się już organy ścigania. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło to zjawisko, dlatego postanowiło uregulować rynek leków recepturowych”.

Właśnie dlatego od 1 stycznia 2024 roku, pacjenci mogą spodziewać się wyższych cen leków, co może stanowić dodatkowe obciążenie finansowe.

Zmiany w refundacji pasków glukozowych

Inną istotną modyfikacją jest zmiana w systemie refundacji pasków do oznaczania glukozy dla pacjentów cierpiących na cukrzycę. Mowa o wyrobach medycznych oznaczonych kodami R.03.01, R.03.02, R.03.03, R.05.01 i R.05.02. 

Nowy system wprowadza średni limit zużycia. Jak wyjaśnia NFZ: 

“Kolejne zlecenie może zostać wystawione, jeżeli pacjent korzystał z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi średnio miesięcznie w liczbie nie większej niż 25/50/100/400 sztuk w okresie do sześciu miesięcy poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia, z wyłączeniem miesiąca, w którym nastąpiła realizacja pierwszego zlecenia, bez względu na liczbę zrefundowanych sensorów”.

Wzrost składki zdrowotnej i wygaśnięcie ulgi

Kolejne zmiany również mogą wpłynąć negatywnie na budżet pacjentów. Wygaśnie ulga 33 proc. zniżki na przejazdy pociągami PKP dla krwiodawców korzystających z przepisów ustawy covidowej. 

Dodatkowo, wzrost płacy minimalnej skutkować będzie podniesieniem składki zdrowotnej, co oznacza wyższe koszty dla wszystkich ubezpieczonych. 

Zniżki dla pacjentów onkologicznych

Nie wszystkie zmiany są jednak negatywne. Pacjenci borykający się z chorobami onkologicznymi otrzymają od 1 stycznia 2024 roku 50 proc. zniżki na szczepienia profilaktyczne. To pozytywna wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia w wzmacnianiu swojej osłabionej odporności. Zmiana ta ma na celu zwiększenie dostępności do profilaktyki i poprawę zdrowia pacjentów po przejściu terapii onkologicznej. Dodatkowo, na listę leków refundowanych wraca flozyna.

Nowy system w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR)

Warto również zaznaczyć, że Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) zostaną objęte nowym systemem triażu, czyli segregacji medycznej. Proces ten ma poprawić efektywność obsługi pacjentów poprzez przypisanie ich do jednej z czterech kategorii: czerwonej, żółtej, zielonej lub niebieskiej. Każdy kolor związany jest ze stanem pacjenta:

  • Kolor czerwony - osoby w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
  • Kolor żółty - przypadki pilne, które powinny zostać przyjęte jak najszybciej.
  • Kolor zielony lub niebieski - przypadki stabilne, które nie doświadczają stanu zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Dzięki temu każdy pacjent będzie wiedział, jak poważny jest jego przypadek w oczach personelu medycznego, co przyspieszy udzielenie pomocy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną