W aptece znajdziemy zarówno leki jak i suplementy diety przeznaczone przede wszystkim dla ludzi. Jednak niektóre z nich stosowane są także u zwierząt i często ordynowane przez lekarzy weterynarii. Chociaż nie należy leków stosować na własną rękę, to kiedy zdarzy nam się awaryjna sytuacja i nasz zwierzak zachoruje, warto wiedzieć, które z preparatów dostępnych w aptece są dla niego bezpieczne.
Samodzielny zakup leków dla naszego pupila w aptece to rozwiązanie ostateczne. Przede wszystkim, jeśli naszemu zwierzęciu coś dolega powinniśmy się z nim udać do weterynarza, który jest najbardziej kompetentną osobą do udzielenia mu pomocy. W sytuacjach nagłych – na wyjazdach – kiedy kontakt z weterynarzem jest utrudniony, wiedza o tym jakie leki można stosować u zwierząt może okazać się zbawienna. W przypadku innych preparatów znajomość składów leków, może być zbawienna dla naszego portfela, ponieważ leki zawierające te same substancje czynne mogą być tańsze w aptece niż w gabinecie weterynaryjnym
Opokan
Meloksykam to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który może być stosowany u zwierzaków. Dawka meloksykamu odpowiednia dla zwierzaków jest jednak bardzo mała, bo wynosi 0,1mg na kilogram masy ciała. Pół tabletki będzie więc mógł zażyć dopiero pies o wadze minimum 37 kilogramów.
Furagina
W przypadku problemów z układem moczowym zwierzętom możemy podać furazydynę, oczywiście jej dawkowanie należy ustalić lekarzem weterynarii.
No-spa
Drotaweryna to lek, który może być stosowany u zwierząt wy łącznie doraźnie. Ma działanie rozkurczowe i najczęściej podawana jest w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego.
Smecta
W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przy wymiotach i biegunce możemy podać zwierzęci diosmektyt. Lek ten rozpuszczasz się w wodzie i podaje bezpośrednio do pyszczka pamiętając, by nie dawać zwierzęciu na pół godziny przed i po podaniu leku nic do jedzenia i innych preparatów.
Węgiel aktywny
To kolejny preparat dostępny w aptece, który możemy podawać naszemu pupilowi na wypadek zatrucia i biegunki.
Ortanol Max
Omeprazol to jeden z najczęściej stosowanych leków, gdy chcemy chronić żołądek i przełyk naszego pupila. Stosowany w przypadku problemów z żołądkiem, a także ochronnie przy innych lekach.
Espumisan
Simetikon to całkowicie bezpieczny lek, który stosuje się w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, wzdęć i bolesności.
Woda utleniona
W przypadku ludzi stosowana jest do odkażania ran. Jeśli mamy psa może przydać się kiedy ten zje coś co może mu zaszkodzić. W takiej sytuacji należy wlać wodę utlenioną do pyska zwierzaka, aby sprowokować wymioty.
Pyrantelum
Pyrantelum to popularny lek dla zwierząt służący do ich odrobaczania. W sklepach dla zwierzaków jego cena jest znacznie wyższa a ilość preparatu wystarczająca na jednorazowe podanie. W aptece Pyrantelum kupimy w zawiesinie w nieco niższej cenie i wystarczy nam na kilka razy lub na kilka kocich mordek.
Aviomarin
Możemy podać 4mg na kilogram masy ciała na 30 minut przed planowanym transportem. Dimenhydrynat ma działanie przeciwwymiotne, które trwa 4-6 godzin. Nie jest jednak zupełnie obojętny dla zwierzęcia i po jego zastosowaniu czworonóg może być bardzo osowiały.
Zyrtec
Cetyryzyna może być podana zwierzęciu w przypadku wystąpienia objawów alergii.
Hydrokortyzon
Z leków dostępnych w aptece przeznaczonych do redukcji świądu i zmian skórnych, także alergicznych do stosowania miejscowego możemy śmiało sięgnąć po preparaty zwierające hydrokotyzon.
Borasol
To płyn, który możemy stosować jeśli nasz psiak ma zaczerwienione oczy. Borasol stosuje się także do przewodu słuchowego, jednak nie należy używać go na własną rękę.
Octenisept
To preparat w płynie służący do dezynfekcji ran. Preparaty zawierające oktenidynę możemy spokojnie stosować u naszych zwierzaków.
Sól fizjologiczna
Roztwory soli fizjologicznej można bezpiecznie stosować u zwierzaków do przemywania ran i higieny oczu.
B compositum
Preparaty zawierające witaminy z grupy B są często wybieranej przez właścicieli królików i świnek morskich.
Ważne
Mimo, iż powyższe leki są w większości sytuacji bezpieczne dla zwierzaków to jednak kontakt z lekarzem weterynarii zawsze jest wskazany.
Pamiętajmy także, że nie wszystkie leki dostępne w aptece są bezpieczne dla zwierząt. Spirytus salicylowy służący nam do odkażania powierzchni skóry może być bardzo niebezpieczny dla kotów, a z kolei ibuprofen, diklofenak czy paracetamol mogą doprowadzić nawet do śmierci naszych zwierzaków.