Wzrost zasiłków i nowe darmowe leki od 1 lipca! Przełomowe zmiany w polskiej służbie zdrowia

Agnieszka
Zdrowie
26.06.2024 9:28
Wzrost zasiłków i nowe darmowe leki od 1 lipca! Przełomowe zmiany w polskiej służbie zdrowia

Pacjenci już w lipcu poczują na własnej skórze kolejne zmiany. Dotyczyć one będą między innymi wysokości zasiłku chorobowego, refundacji leków, dostępu do dodatkowych terapii onkologicznych oraz in vitro. Poznaj szczegóły.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia: Zasiłek chorobowy

Od lipca minimalne wynagrodzenie wzrośnie, a to oznacza, że w górę pójdzie także zasiłek chorobowy. Jego minimalna kwota wzrośnie do 3710,47 zł, co stanowi około 86 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Zasiłek pogrzebowy

Warto też przypomnieć, że zmianie ulegnie wysokość zasiłku pogrzebowego. Obecnie wynosi on 4 tysiące zł. Jest to kwota, która obowiązuje od 2011 roku. Od lipca natomiast kwota ta wzrośnie do 7 tysięcy zł, czyli aż o 75 procent. 

Co więcej, w marcu każdego kolejnego roku zasiłek pogrzebowy będzie waloryzowany na podstawie wskaźnika inflacji z roku poprzedniego.

Zmiany w receptach i lekach refundowanych

W lipcu nastąpi modyfikacja systemy wystawiania recept rocznych. Zmieni się między innymi sposób oznaczania dawek leku. Dobrą wiadomością jest jednak to, że na listę leków refundowanych wejdą nowe terapie onkologiczne. 

Najwięcej nowych leków pojawi się w terapiach ginekologicznych, neurologicznych i diabetologiocznych:

 • hematoonkologia,
 • nowotwory układu urologicznego,
 • nowotwory układu pokarmowego,
 • nowotwory skóry,
 • nowotwory ginekologiczne.

W przypadku pacjentów diabetologicznych pojawią się dodatkowe ułatwienia. 

"Rozszerzamy wskazania dla wszystkich insulin długodziałających stosowanych w cukrzycy. Istotną kwestią jest także rozdzielenie grupy limitowej 22.0 Heparyny drobnocząsteczkowe i leki o działaniu heparyn na dwie odrębne grupy limitowe" – wskazał wiceminister Marek Kos. 

Program in vitro

Warto też przypomnieć, że wszedł już w życie program dofinansowania in vitro. W związku z  tym od lipca pacjenci mogą skorzystać z preparatów zaliczonych do następujących grup:

 • Hormony płciowe, w tym gonadotropiny
 • Leki stosowane w terapii hormonalnej, takie jak analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę
 • Hormony przysadki i podwzgórza, w tym antygonadotropiny uwalniające hormony

Refundacja obejmie leki takie jak: Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Menopur, Gonal-f, Rekovelle, Gonapeptyl Daily, Ganirelix Gedeon Richter, Cetrotide oraz Orgalutran.

"Rozszerzamy wskazania dla leków aptecznych stosowanych w procedurze in vitro — to aż o 13 leków więcej. Dzięki temu, pary biorące udział w programie będą miały wsparcie w okresie przygotowawczym". – informowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Kluczowe Punkty
 • Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość zasiłku chorobowego, który wzrośnie do 3710,47 zł.
 • Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7 tysięcy złotych i będzie waloryzowany corocznie.
 • Zmiany w receptach i lekach refundowanych, w tym nowe terapie onkologiczne i ułatwienia dla pacjentów diabetologicznych.
 • Wprowadzenie programu in vitro z refundacją leków hormonalnych i wsparciem dla par.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną